Tipy a triky - Prezentace

Recenzentem snadno a rychle

6. srpna 2011 v 12:00 | Awia

Recenzi? Tu přece zvládne i cvičená opice! Ano, špatnou recenzi zvládne napsat doopravdy každý, avšak napsat takovou, která by za něco stála, dokáže jen málokdo. Nevěříte? Tak se na to podíváme poněkud podrobněji.
.

Jak vydat knihu na vlastní náklady

31. května 2011 v 8:21 | Temnářka
V zásadě existují tři typy lidí, kteří se k vydání na vlastní náklady uchylují. Buď jejich rukopis nikdo nechce oficiálně vydat (což nemusí nutně znamenat, že je špatný, ale většinou je), nebo nechtějí, aby jim do vydání a prodeje někdo kecal a nebo prostě nemají zas až takové ambice a chtějí si jen nechat vytisknout pár kousků pro sebe a své kamarády. Firem, které vám knihu za menší peníz vytisknou, je nemálo, stačí jen zagooglit - nejznámější jsou asi Tribun s edicí Knihovnička a Nová forma. Stačí jim jen napsat a domluvit se. Jako první si musíte rozmyslet, jestli knihu chcete vydat s ISBN nebo ji nechat vytisknou bez něj.


Vydání knihy s ISBN

O co se jedná? Knihovníci by vám to jistě vysvětlili lépe, ale ISBN je kód určený pro jednoznačnou identifikaci knižních vydání. Jakmile knize ISBN přidělíte, je oficiálně vydaná se vším všudy a nemůžete už do ní jako do celku zasahovat. (Opravovat překlepy, měnit obálku, přidávat ilustrace, měnit vazbu...) Když v knize úpravy provedete, musíte jí také přidělit nové ISBN. V případě, že knihu vydáte s ISBN máte povinnost zaslat pět výtisků do knihoven.


Výhody:
Knihu můžete prezentovat jako knihu, můžete ji dát do knihovny nebo se domluvit s knihkupcem na jejím prodeji.


Nevýhody:
Pokud ale knihu jednou takto vydáte, už ji jen stěží procpete do nějakého "oficiálního" nakladatelství, protože by se jednalo o druhé vydání. Museli byste z knížky udělat bestseller a buďme realisté, to se vám pravděpodobně s malonákladem, který čítá padesát kusů a prodává se u vás doma, v knihkupectví ve vašem rodném městě a na nějaké zastrčeném e-shopu, nepovede. Další nevýhodou je, že na vše budete sami. Žvástům o tom, že vám s distribucí pomůže firma, u které si knížku vydáte, nevěřte. Jsou to jenom žvásty. Pěkně si budete všechno obíhat sami.


Kdy je lepší nechat si knížku jenom vytisknout?
Pokud ji nechcete nijak veřejně prezentovat, pokud na ní chcete ještě provádět úpravy a uvažujete nad tím, že budete knížku chtít vydat v oficiálním nakladatelství, nebo pokud jste z chudého kraje. S přidělením kódu ISBN vás 10 výtisků 100 stránkové brožurky vyjde na i s DPH na 4 000 Kč. Bez ISBN na 1 000 Kč. (Pozn. V Nové formě můžete knihu prodávat v jejich e-shopu, i v případě, že nemá přidělené ISBN.)


Náklad
Nespornou výhodou vydávání pod hlavičkou podobných firem je to, že si vlastně nemusíte nechávat vytisknout hned naráz celý náklad. Objednáte si deset kousků a za dalšího půl roku třeba dalších deset. Knihy se tisknou podle toho, jak je potřeba. Většinou se lze domluvit, aby vaši knihu prodávali na jejich e-shopu. Potom ji mají na skladě v počtu třeba 5 kusů a další tisknou podle poptávky. Z každé takto prodané knihy máte určité procento honoráře. (To si můžete obvykle zvolit sami, ale musíte počítat s tím, že se to promítne na ceně knihy. Takže radši méně než více, aby se kniha vůbec prodala. Optimální je 10-20 korun.)


Prodejnost a vaše honoráře
Jelikož moje kamarádka pracuje v podobné firmě, která zároveň funguje jako nakladatelství a podobné knihy prodává, můžu vám to napsat tak, jak to je. Když budete hodně dobří vyděláte si za rok tak 200-300 korun. Abych ji přesně parafrázovala, říkala, že honoráře obvykle nepřesahují 100 Kč za půl roku, pokud se nejedná o autora třeba vysokoškolských skript. Tam je potom výdělek i několik tisíc. S tím ale u sbírky vašich povídek počítat nemůžete. I na těch 100 Kč se totiž hezky nadřete. V tomto je vydání na vlastní náklady úžasná škola. Naučíte se, že není nejdůležitější vydat, ale prodat, což začínajícím autorům může být jedině k užitku.


Jak knížku na vydání nachystat
Některé firmy vám nabízejí i korektury a typografie. (V Tribuni 149 Kč/h korektury, 299Kč/h typografie) Pokud hodláte jít s knihou do světa, je asi dobré, si za to připlatit. OVŠEM! Pohlídejte si to a pohlídejte si to dobře. Ono totiž řezání do cizího a ještě za prachy nebolí. Potom se vaše kapitola nejmenuje "Démon v okovech", ale "Démov v okovech", anotace na obálce vypadá jako by ji formátovalo čtyřleté dítě a ilustrace jsou do knihy vloženy naprosto chaoticky. Nejhorší je, že jsou vaše připomínky občas naoko přijaty, ale vy nakonec stejně obdržíte knihu i s chybami. Pokud se rozhodnete, udělat si všechno radši sami, buďte nadmíru pečliví. Vězte, že pokud si knihu vydáte sami, stanete se terčem k tomu, aby vám lidi psali, že vaše "kniha je sračka a proto jste si ji museli vydat sami". Nepřilívejte jim zbytečně benzín do motoru.


Šetříme, kde se dá a Vaši knihu rádi odflákneme!
Bohužel. Můžete si vše pohlídat, otravovat, dokud vám "Démova" neopraví, stejně nakonec zjistíte, že se vaše knihy rozpadají po prvním čtení a vypadávají z nich stránky, že některé výtisky mají podezřele vybledlé obálky, že je celá kniha natištěna nakřivo, nebo že je každá kniha jinak ořezaná. Můžete jim napsat sprostý mail, ale to je tak všechno, co s tím uděláte.


Rady tetky Temnářky:

1. Knížku delší 200 stran nemá cenu takto vydávat, protože se prostě nebude prodávat. Čím je kniha kratší a tudíž levnější, tím máte větší šanci, že prodáte alespoň něco.

2. Pokud nejste sami výtvarně nadaní, sežeňte si šikovného ilustrátora, který vám udělá hezkou a nápaditou obálku.

3. Nečekejte, že se vám vrátí náklady. Třeba vrátí, ale spíš ne. Nebudete zbytečně zklamaní.

4. Prezentujte se, kde se dá. Čím víc budete vidět, tím víc knih i touhle nepohodlnou cestou prodáte.

5. Malonákladové samizdatové vydání z vás nedělá žádného profesionálního spisovatele. Skromnost a pokora je v tomto případě namístě. Pokud se chcete profíkem stát, čeká vás ještě dlouhá cesta.
 
 

Reklama