Tipy a triky - Děj

O první větě

25. srpna 2011 v 14:32 | Sikar
Tohle téma mě napadlo po návratu z Parconu, kde se odehrála debata má s Martinem Koutným a dalšími lidmi. Někdo říká, že hlavní je pro dílo jeho název, ale upřímně, spousta opravdu dobrých knih má názvy, které jsou ve výsledku nicneříkající či dokonce nezajímavé. (Zaujme vás podle názvu Pravda? Sestřenky? Zmije? Neatraktivní názvy, ale dobré čtení.) Ovšem když je otevřete, měla by vás do očí praštit první věta. To je přesně ta část textu, která mnohdy prozradí, jaký styl vyprávění máte čekat.

O referenční literatuře

23. dubna 2011 v 17:15 | Sikar
"Takovýto názor na to máme já a Occam Razor."

Tak tuhle větu jsem si musel v knize od R.A.Heinleina "Vezmi si skafandr a běž" přečíst několikrát. No a pak už jsem jen v duchu nadával (v autobusu se mírním). No jo, typický produkt, jakých v devadesátých letech nakladatelství AND Classic vyplodilo ažaž. Rychlokvaškové překlady a překladatelé bohužel se znalostmi někde pod bodem absolutní nuly.

O co jde? Occam Razor není jméno. Tedy Occam jméno je, ale ten pojem byl v originále Occam's Razor, což se překládá jako Occamova břitva. V zásadě neříkám, že musíte vědět, co tento pojem znamená (pro někoho s dvěma semestry filosofie to byl denní chléb), ale je dobré znát alespoň ono slovní spojení, které se dodnes používá v mnoha vědách (v zásadě se jedná o logický postup při bádání a logiku lze přeci jen použít všude od fyziky, po zavazování tkaniček u boty. Pokud vás zajímá víc, použijte Google).

Překladatel tím tedy ze sebe udělal naprostého blbce. Vysmál by se mu každý správný vědec, dokonce i ten humanitní (ten hlavně). To je ovšem jen takový oslí můstek, přes nějž se dostaneme k dnešnímu tématu.

Příběh nebo pointa?

18. dubna 2011 v 19:17 | Sikar
Příběh nebo pointa? Toť otázka. Člověk by celkem jasně odpověděl, že příběh, ale podívejme se na to zblízka.

Krutost nebo brutalita?!

7. března 2011 v 19:53 | Sikar
Krutost a brutalita. Stručně řečeno, to jsou dva materiály, s nimiž se to v literatuře tak trochu přehání. Je opravdu nutné snažit se za každou cenu uchvátit čtenáře (nebo ho znechutit) tím, že si naše postavy vzájemně utrhávají končetiny a kuchají střeva z břicha?

 
 

Reklama