Drby ze zákulisí

Těšte se na Vílí kruhy

26. března 2015 v 10:35 | Polgara
Na pulty knihkupectví se chystá nová kniha od jedné z duchovních matek projektu Spisovatele.blog.cz Terezy "Temnářky" Matouškové. Stejně jako Hladová přání se odehrává v jejím fantastickém světě Podmoří.Anotace:
Když bohové z Aze zničili svět na Souši, stvořili si nový pod mořem - ponuré místo osvětlované mechanickým sluncem. Po tisíciletích, během nichž v Podmoří vznikla rozvinutá civilizace, se objevila nová božstva. Otevřený konflikt mezi dvěma pantheony skončil křehkým příměřím. Místo rozkvětu však přichází další krize.
Po hravé odbočce Hladových přání se Tereza Matoušková vrací k událostem na velkém jevišti Podmoří. Mechanické slunce pohasíná, staří bohové se zavřeli ve svých příbytcích a mladé příliš tíží hříchy minulosti. Podmořské národy si tak musí pomoci samy. Kolují zkazky o moci, která dokáže udržet zmírající vegetaci i bez slunečního světla. Vládnou jí Víly, zahořklé bytosti, které se nikdy nesmířily se zánikem života nad hladinou. Osud ostatních kultur je nezajímá a jejich kouzla se živí krví.
Schyluje se k válce, která nebude mít vítězů.

Trailer:

Audioukázka:

Knihu si můžete předobjednat ve Fantasy obchodě.

Anketa k došlým článkům v literární soutěži na téma Blok vs. Blog

14. května 2013 v 21:05 | Edith Holá

Jedná se o soutěž, která probíhala na blogu Edith Holé, Renaty Štulcové a Temnářky k blogerskému pořadu na světu knih 19. května od 12h v Literární kavárně na Výstavišti v Holešovicích.

Literární dílny v knihovně Jiřího Mahena

4. října 2012 v 1:48 | Temnářka
Knihovna Jiřího Mahena v Brně připravila pro mladé psavce nový cyklus literárních dílen. Je určen pro zájemce ve věku 12-16 let a provede začínajícího autora od úplného počátku (proč psát, jak vůbec začít) přes problémy pokročilejší (jak psát přímou řeč, jak správně charakterizovat postavy) až k těm nejsložitějším (jak publikovat, jak dostat ze slohovky jedničku, jak vydělat psaním miliony).
Kurzem, který bude probíhat jednou za čtrnáct dní ve čtvrtek od 15:00 do 18:00 hodin, provedou Tereza Temnářka Matoušková a Jana Elinor Poláčková.
Pokud máte zájem se zúčastnit, je potřeba splnit následující:
1) Mít platný čtenářský průkaz
2) Vyplnit následující přihlášku a odeslat ji na email: terezamatouskova@post.cz

Jméno a příjmení:
Věk:
E-mail:
Oblíbený autor a proč zrovna on (cca 1000 znaků):
Ukázka z díla (cca 2000 znaků):

První setkání proběhne 11. října 2012 od 15:00 hodin v dětské klubovně (2. patro).

Chcem vyjadriť svoje myšlienky, napísať knihu, príbeh..."

21. července 2012 v 16:43 | Marek Zajicek
Zdravím Vás,

Literární klub

30. května 2012 v 4:08 | Literární klub
Literární klub je nezisková organizace, která se snaží spojit většinu amatérských pisálků, co zveřejňují svou vlastní tvorbu na internetu, nejčastěji prostřednictvím blogu. Klub vznikl 13.listopadu 2011 a od té doby se pořádně rozrostl. Sídlíme na adrese http://literarni-klub.blog.cz/. Může se k nám připojit kdokoliv, jakéhokoliv pohlaví, věku, či žánru psaní. Jsou mezi námi lidé, co píší krvavé horory, ale i další, kteří si libují v milostných povídkách.
K přijetí stačí vyplnit přihlášku, kterou najdeš na stránkách klubu a zveřejnit na svém blogu několik kvalitních prací. Admini zhodnotí tvůj um a rozhodnou o tvém přijetí/nepřijetí.

Panuje mezi námi přátelská atmosféra. Máme vlastní chat, kde diskutujeme na různá témata, ať už to jsou knihy, soutěže nebo novinky. V klubu máš možnost psát příspěvky na dané téma, které zveřejníme. Tím pádem se zviditelníš a získáš si nové čtenáře. Klub je pro členy vlastně i dobrou reklamou, inspirací a místem, kde poznáš nové lidi a najdeš zajímavé autory.A komu by tohle všechno nestačilo, jsou tu pro něj připravené soutěže o hmotné ceny. Minulý měsíc proběhla soutěž "Napiš horor a vyhraj knihu". Přišlo nám mnoho povedených prací, ale vyhrát mohl jenom jeden. A i když si nemyslíš, že patříš mezi nejlepší pisálky, nevadí. Nikdy není na škodu porovnat svá díla s ostatními a vyslechnout si mírnou kritiku, aby jsi se mohl/a zlepšit.

Rád/a píšeš a Literární klub tě zaujal? Není nic snadnějšího než vyplnit přihlášku (http://literarni-klub.blog.cz/1111/chces-se-stat-clenem) a zapojit se do naší komunity pisálků! Jsme také na facebooku (http://www.facebook.com/pages/Literární-klub/242428765848361), kde najdeš novinky a aktuální dění.

Těšíme se na Tebe,

Literární klub

Beseda s mladými českými spisovatelkami a křest knihy Gjorkové: Tajemství minulosti

29. května 2012 v 3:47 | Temnářka
Srdečně vás zveme na literární akci, která se bude konat 8. 6. 2012 v Praze.
Hosty budou: Tereza "Temnářka" Matoušková (Hladová přání), Tereza "Colleen" Benešová (Gjorkové), Barbora Jiříčková (Lantuin), Tereza Janišová (Erilian) … a další.

V rámci akce bude pokřtěna kniha Gjorkové: Tajemství minulosti.

Kdy? 8. červen 2012
V kolik? 16:00
Kde? HooDoo Music club, Korunní 106, Praha 2 Vinohrady (mapa)


Těšíme se na Vás!

Tereza Janišová
Tereza Janišová absolvovala výtvarně zaměřené gymnázium a nyní studuje na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Psaní se věnuje od sedmi let, kdy své nejbližší překvapila svou první povídkou Kouzelná zahrada. Od té doby píše povídky a příběhy, nejraději má žánr fantasy a magického realismu. Její knižní prvotina, Erilian, město čarodějů, vyšla v roce 2010. Erilian - Kouzla na obzoru, je pokračováním příběhu. Ani zde své zájmy Tereza nezapřela…
Vedle psaní miluje irský tanec, kočky a cestování, které bylo pro mladou autorku při psaní Kouzel na obzoru velkou inspirací.

Barbora Jiříčková
Mladá slečna ze severu Čech, začínající spisovatelka, kreslířka a tenistka. Její fantazie toužila získat literární háv už v dětských letech. Poprvé se její přání splnilo v říjnu 2011 díky fantasy s názvem Lantuin: Svítání osudu, kterou si i sama ilustrovala. V současné době studuje na americké univerzitě, za kterou hraje tenis, a poznává, jaký je doopravdy život za oceánem. Ráda píše, kreslí, poslouchá rockovou muziku, má slabost pro francouzské buldočky a není jí cizí udělat si svérázný, ale milý názor na věci kolem sebe.

Tereza Benešová
Podle kalendáře dávno dospělá, ale přesto stále s duší malého dítěte. Užvaněná, nezodpovědná, nespolehlivá, líná a prakticky nesvéprávná osoba, se kterou se neradno přátelit.
Na ulici byste si mě nevšimli. Sluchátka v uších a kapuce mě schovávají před okolním světem, abych mohla nerušeně brouzdat tím vlastním. Psaní je pro mě únik z reality, která se často nevyvíjí podle mých představ. Je to ventil - možnost ovlivňovat co se stane a řídit kroky mých hrdinů. Když mám mizernou náladu, vymáchám jim tlamičky v nějakém pěkném maléru a hned je mi líp. Protože jsem ale dobrák od kosti, většinou je z něj vytáhnu relativně nepoškozené.
Kromě psaní mám ráda sport. Patnáct let jsem hrála závodně házenou, což už teď kvůli zranění nemůžu, ale pokud se mi podaří zdárně ukončit třetí ročník FTVS, mohla bych ji v budoucnu alespoň trénovat.

Tereza Matoušková
Narodila se v červenci 1990. Pochází z Uherského Hradiště a momentálně žije v Brně, kde studuje Systematickou biologii. K fantastice se dostala už jako malý capart, kdy chodila krást knížky o mimozemšťanech z matčiny sci-fi knihovničky. Později se jí do rukou dostalo i dílo J. R. R. Tolkiena, načež se zamilovala do žánru fantasy. Mezi její oblíbené autory patří kromě duchovního otce Středozemě ještě: Ursula K. Le Guinová, Robert Holdstock, Roger Zelazny, Steven Erikson, Fritz Leiber, John Morressy, Martin Scott, Sergej Lukjaněnko, Neil Gaiman nebo třeba Michael Ende.
Sama začala tvořit na osmiletém gymnáziu, svůj snový svět nazvala Podmoří.
Věrná mu zůstává dodnes. Po letech psaní do šuplíku, publikování na internetu, soutěži O Dračí řád,kde se podmořská povídka umístila v první desítce, a dvou malonákladech, jí v září roku 2011 vyšla v nakladatelství Krigl knížka Hladová přání.
Mimoto se ráda zatoulá do světa řeckých bájí, touto mytologií je inspirováno jak povídka Zlomený hřeben královny noci v antologii Kočas 2010, tak povídka Kdo se bojí mauší ve sborníku Žoldnéři fantazie: Dálnice ke všem čertům. Tu a tam stvoří několik volných veršů; několik jejích dílek se objevilo ve sbornících literárního serveru a nakladatelství Epika.

Literární soutěž New weird

23. ledna 2012 v 21:23 | Temnářka, Sussanah
Sussanah mě požádala, abych zde zveřejnila článek o soutěží, kterou pořádá na svém blogu. Myslím, že by mnohé z vás mohlo zaujmout atypické téma a poměrně autorsky přívětivý rozsah. Teď už ale předávám slovo Suss:

Zdravím Vás!

Na svém blogu pořádám velkou literární soutěž New Weird. Troufám si říct, že v pořádání literárních soutěží nejsem žádný nováček a i když se tentokrát pouštím do vod neprobádaných, věřím, že žádný soutěžící nebude své účasti litovat.
Už v této chvíli mám tým porotců, kteří jsou na svém místě a vědí "vo co gou". Jejich názor v blogovém světě už něco znamená a stát se vítězem, kterého oni vyberou, to už něco znamená. Upřímně, kdybych to nepořádala, hned bych se pustila do psaní! :-D

Níže najdete detailnější informace,

Sussanah

 • Rozsah: minimálně 10 000 znaků - maximálně 40 000 znaků včetně mezer (ve Wordu Soubor -> Vlastnosti -> Statistické údaje)
 • Formát: .doc (jako příloha mailu)
 • Datum odeslání: 30.6. 2012 do půlnoci (pozdější opravdu nepřijmu)
 • Datum vyhodnocení: 30.11. 2012 (pokud bude povídek málo, je možné, že vyhodnocení proběhne dříve)
 • Vítězové: Tři texty, které dosáhnou nejlepšího hodnocení (a to jak slovního, tak bodového), dostanou pod stromeček knihy =)
 • Jeden soutěžící = jedna povídka! A to taková povídka, která ještě nebyla nikde zveřejněna (a nebude zveřejněna do vyhodnocení) a ani se neúčastnila jiné soutěže.
 • Soutěž není věkově omezená a ani není nutné mít vlastní blog.
 • Dokument pojmenujte stejně, jako povídku. Svoje jméno tam nepište! To napište jen do mailu. Kromě jména není nic jiného potřeba psát.
Soutěž bude probíhat anonymně. Pokud chcete soutěžit, stačí na můj email (sherridon@seznam.cz) poslat text, který bude do puntíku splňovat výše uvedená pravidla.
Každému soutěžícímu potvrdím přijetí povídky, aby se nemusel celou dobu strachovat.
Pár tipů:
 • Nenechávejte si psaní na poslední chvíli.
 • Pokud stoprocentně neovládáte psaní po technické stránce, nechte si text od někoho zkontrolovat.
 • Čtěte si po sobě! Klidně i nahlas.
 • Po napsání nechte povídku nějaký čas uležet a potom si ji přečtěte znovu. V tomto bodě je čas na úpravy a opravy ;)
 • Sledujte tyto stránky, postupně se tu budou objevovat medailonky jednotlivých porotců a také zveřejním konkrétní seznam cen.
 • Bylo by od vás moc milé, kdybyste tuto soutěž propagovali, u sebe na blogu, na FB, kdekoliv vás napadne =) Můžete k tomu použít buď pouhý odkaz na tento článek, nebo buttonek, který jsem pro tuto soutěž vytvořila:

Můžu vás poprosit o interview?

23. ledna 2012 v 14:31 | Temnářka
Pokud jste fanoušky projektu Spisovatele.blog.cz na Facebooku, jistě vám neuniklo, že jsem nad ním převzala patronát. Jelikož ale posledního půl roku aktivita na stránkách klesla až k bodu mrazu, bude nutno blogu "o pisálcích pro pisálky" vstříknout do žil trochu čerstvé krve.

1. Píšu prózu nebo poezii a byl bych rád, kdyby se mnou na Spisovatelích vyšel rozhovor
V tom případě zašlete na jednu z níže uvedených emailových adres krátký medailonek, ve kterém se představíte a ukázku svého psaného projevu. Nezapomeňte připojit i adresu svého blogu, pokud nějaký vlastníte. (Není podmínkou, abyste blogovali na Blog.cz. Pokud mě zaujmete jako autor, tzn. máte vypsanou ruku a třeba i nějaké doložitelné publikační nebo soutěžní úspěchy, nemám důvod vám nedat zelenou.)

2. Rád bych se do projektu zapojil jako (externí) redaktor
V tom případě se mi ozvěte na jednu z níže uvedených adres. Pokud už nějaký ten rozhovor se zajímavým autorem máte (klidně i publikovaný na blogu) a chcete, aby se na Spisovatelích objevil, neváhejte mi ho zaslat, zveřejním ho i s odkazem na vaše stránky.

3. Píšu články o tvůrčím psaní
Rady začínajícím autorům tvoří značné procento obsahu blogu, takže pokud se literární tvorbou a jejími úskalími zabýváte a máte zájem, aby se vaše osobní zkušenosti šířily dál, pošlete mi na jednu z níže uvedených adres svůj článek. Pokud ho shledám relevantním, originálním a kvalitním (tzn. To, že by autor měl aspoň zhruba ovládat gramatiku a dávat do příběhu kus ze sebe, všichni víme, zkuste něco jiného.) s radostí ho ještě ten den přidám.

4. Mám nápad!
Pořádáte literární soutěž a chcete, aby se o ní vědělo? Vydali jste knížku? Napadlo vás, že by bylo zajímavé, kdyby...? Napište mi, můžeme se dohodnout na spolupráci.

Můj osobní mail: terezamatouskova@post.cz
Jestli vás mohu poprosit, piště mi momentálně spíše na osobní mail, ten spisovatelský jsem ještě neměla odvahu otevřít (:-D ), navíc na něm doteď měla svůj systém Miselle, takže mám trochu nutkání to tam radikálně promazat a začít od začátku. Svůj mail zásadně nepromazávám, takže máte jistotu, že se to tam neztratí. :-)


Přeji mnoho inspirace, lidi!

Temnářka

Hladová přání od Terezy Matouškové na pultech knihkupectví!

4. září 2011 v 16:33 | Miselle
Podmoří je svět, který je magií přímo prosáklý. Čarodějové na Tark Itlen, kteří ji studují, ne vždycky činí nejmoudřejší rozhodnutí. Nepodařené pokusy se ztrácejí v podzemí kláštera, kde čekají, až budou znovu nalezeny.
Když jim ze sklepení pomůžete, splní vám jakékoliv přání. Chtít za to budou jenom pár kapek vaší krve. Alespoň to tak tvrdí. Ve skutečnosti vás možná připraví o vše, na čem vám v životě záleželo.
Co se stane, když se jim dostane do rukou holčička, která ještě věří v kouzelné skřítky a dobré víly z pohádek?


Z původní interaktivní blogové povídky je dnes krásná kniha! Naše bloggerka Tereza Temnářka Matoušková, už nějaký ten rok brouzdající blogové i literární břehy, nám znovu přináší příběh z jejího magického Podmoří. Původní povídka je zde upravená do románové podoby a nechybí ani zcela nové pasáže. Kniha by měla být k dostání ve většině knihkupectví - a pro opravdové skalní fanoušky se samozřejmě chytá i křest!

Křest bude probíhat v Praze někdy začátkem října, bližší informace samozřejmě poskytne Temnářka na svém blogu a my prostřednictvím Facebookovských stránek.

Knihu můžete zakoupit třeba zde.

POZOR! Změna v přijímání nových talentů

22. srpna 2011 v 21:43 | Miselle
Jelikož se mi na mailu spisovatelů (ano, bohužel ho vedu já sama) pomalu množí žádosti o rozhovor, kterým ne vždy mohu (časově i jinak) vyhovět, rozhodla jsem se pro krátký, ale zlomový článek.

DzZ: Zaměřeno na rozhovory

30. dubna 2011 v 17:14 | Miselle
Možná někteří z Vás stále váhají, mají - li nám napsat na mail s nicotnou prosbičkou o zařazení do profilů autorů. Jak jsem již dříve avizovala, nechci z tohoto skromného projektu udělat elitní sektu, ale kvalitní přehled zajímavých autorů. A proč zrovna vy nemůžete být jedním z nich? V tomto krátkém článku vám chci ukázat, jak to chodí u nás v zákulisí, co se týče rozhovorů.

Sborník 2010: Až spadne poslední Hvězda

28. února 2011 v 23:07 | Miselle
Po X dnech práce Vám konečně můžeme Sborník vystavit v celé své kráse... Co budu povídat, pravděpodobně tam i přes ostříží zrak korektorů najdete mnoho chyb, tudíž porsím každého uvědomnělého čtenáře... Nalezne-li ve Sborníku hrubku, necht mi ji nahlásí na mail michaela.miselle.jancikova@gmail.com. Předmět Oprava Sborníku. Napíšete větu, ve které je chyba, vyznačíte a zdůvodníte... A napíšete stárnku, na které se nachází.

Nebudu to zbytečně okecávat. Stahujte, rozšiřujte... Během následujích 14 dní Vám postupně začneme zasílat slíbené kritiky na poslaná díla (dojdou vám na e-mail, přes který jste posílali povídku). Dále též koncem měsíce plánujeme dodělat i blog Sborníku. Nyní ho naleznete na adrese


moc tam zatím není. Průběžně tam budeme přidávat díla a kecy okolo vydávání Sborníku.

Přeji příjemný večer.

DzZ: Fantastická návštěvnost aneb moudra strejdy Googla

13. října 2010 v 11:20 | Miselle
  Potěšili jste mě, tedy i já vás potěším… Ano. Lepší parafrázi slavného výroku si nemohu dovolit. Původně, když jsem s tímto projektem začínala (a tou dobou jsem neměla jistého ani jednoho z dnešních spolupracovníků), velikou zábranou ke stvoření tohoto blogu mi byla právě obava z naprostého faux pas. Co když to nikoho neosloví? Budou sem lidi chodit? Bála jsem se, že tento skromný projekt zas a znovu, jak tomu bylo u mých projektů tolikrát předtím, skončí někde v propadlišti průměrných blogů, ve stínu slovutných stránek jako www.piste-povidky.cz .

DzZ: Jak se tvoří kniha aneb výlev obětního beránka gramatiky

29. srpna 2010 v 14:18 | Miselle
  Když mi po dlouhé době moje nejoblíbenější spisovatelka poslala první neopravené kapitoly svého románu, málem jsem si zase jednou vylila kafe na klávesnici. Dělá si ze mě srandu, viďte? Koho by to nenapadlo vyslovit - a mnohem barvitěji - při pohledu na 1 MB velký doc soubor s názvem Blue eyes. Ještě krásnější překvapení v podobě skoro 200 A4 čekajících jen na mé "bystré" oči. Super, Miselle, ty krávo, co sis to zase navařila?!
 
 

Reklama