Rozhovor s Bendou

22. srpna 2012 v 18:25 | Mňoukla |  Rozhovory z roku 2012
Benda z Monia je čtrnáctiletý bloger. Píše básně, zamyšlení a úvahy, ale hlavním lákadlem pro čtenáře jeho blogu(www.bendamonium.blog.cz) román In Progress, který Benda zveřejňuje každý čtvrtek. O zvláštní přezdívce, románu i samotném psaní se dočtete v rozhovoru.


Začneme takovou tradiční věcí, totiž přezdívkou. Benda je poměrně jasné, ale z Monia? Co je to Monium?

Já sám si nejsem úplně jistý, ale asi to vzniklo ze slova "pandamonium". Když jsem to jednou guglil, našlo mi to nějaký seriál. Nemám ponětí, jak se ke mně to slovo dostalo.Asi nějaký kouzla, nebo osud ?
Obyvateli Monia jsou teď posledních pár měsíců hrdinové románu In Progress, což je v překladu "V průběhu" nebo "Rozpracovaný". Budeš název měnit, až bude román dokončen?
Když jsem psal první kapitolu, ještě nebyla hotová a máma už mě hnala od PC. Já jsem v té době ještě neměl vymyšlený název a tak jsem rozepsaný soubor nazval ~in progress~. Když jsem na to další dny koukal, uvědomil jsem si, že to vůbec není špatný název. Takže to asi navždy bude rozpracované. Docela to i s příběhem dává smysl... :)

Jak tě napadlo v dnešní době, kdy se hltá fantazy, psát román o dvou technicích?

Velkou inspirací pro mě ve skutečnosti byla jedna hra, nesoucí jméno Bastion. Hlavní postava je tam takový kluk s rozcuchanými vlasy, co se probudí ve světě, který je kompletně zdevastovaný, a už v něm nejsou skoro žádní lidé. Nosil s sebou různé šikovné věcičky a strojky a mně se to prostě hrozně zalíbilo. Tak jsem upravil jeho vzhled, charakter i svět a pro zezajímavění jsem ho zdvojnásobil. :D

Kolik času psaním trávíš?

Jsem velmi líný a k psaní se vždy dokopu až onen čtvrtek, kdy mám zveřejňovat. Kapitolu napíšu za zhruba hodinu a půl. Byl bych i rychlejší, ale stále mě něco rozptyluje. Spíš: stále se něčím rozptyluju.

A kde se ti píše nejlépe?

V pokoji, za stolem, v křesle. Tam, kde stejně trávím spoustu času.

Co pro tebe psaní samotné znamená a jak bys ho charakterizoval pěti slovy?

Svoboda - můžu si usmyslet co chci a ono se to v jednom paralelním vesmíru mé hlavy stane. To je velmi osvobozující...
Motor - jak jsem již řekl, jsem líný. A ačkoli píšu rád, nikdy se k tomu nemůžu jen tak dokopat. Díky stanovenému čtvrtku se ale moje hlava vždycky přiměje k tomu, abych to prostě povinně napsal. Žádné odmlouvání.
Učení - jednou bych asi chtěl být učitelem a předávat své myšlenky a názory. Psaní je k tomu velmi dobrý prostředek. A zároveň se taky já sám od toho mnoho naučím.
Nacionalismus - píšu česky. Jistě, většina z vás též. A taky tam, stejně jako já, připletete nějaký ten anglický název, jméno postavy nebo anglické počeštělé slovo. Ale já sám za sebe jsem hrdý na to, že mohu psát tak krásným a květnatým jazykem, jako je právě čeština a už jen kvůli jejímu užívání rád píšu.
Radost - psaní je ušlechtilá zábava a když se po tom pachtění s kapitolou někdo rozhodne mi napsat, že to bylo super, moc se mu líbilo, jaká tam je atmosféra a těší se na další díl, mám prostě radost. Kdo by neměl ? :)

Máš nějaký literární vzor (klidně i blogera)?

Když píšu básně, úvahy a nebo jen tak, můj vzor je Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri. Dokáže si tak skvěle hrát se slovy, že mi z toho zůstává rozum stát.
Když píšu In Progress, je to můj starší bratr. Ve svých třiadvaceti má napsaných šest knih, deset pohádek a teď tvoří aplikace s pohádkami pro iPhone a iPad. A já ho za jeho psací vytrvalost, stejně jako styl jeho psaní, obdivuju.

Až IP dopíšeš, chtěl bys ho nechat vydat?

Až ho dopíšu, budu ho muset ještě hodně upravovat a přepisovat, ale někdy v budoucnu bych to rád udělal.

. A vlastním nákladem nebo by ses obrátil na nakladatele?

Pffff. Nevím. Jak to půjde... :D

Rodí se ti už teď v hlavě nápad na nějaké dílko, které bys psal po IP?

Ano. Rodí. Bude to naprosto ulítlé fantasy, kde nebudou žádné hranice a každý bude moci dělat prakticky cokoli, co se mu zlíbí.

To vypadá dost divoce. Máš pro to už nějaký název?

Neeeee! Ani náhodou. Jen spousta nápadů co jsem zatím nastřádal a poznamenal si.

A kdes na to a na všechna svá díla (básně, úvahy, IP…) vzal inspiraci?

Ve všedním světě kolem mě. V současnosti. V přítomnosti. Nikde jinde stejně nic není. :
D

Jak se jmenuje tvoje Múza?

To je zapeklitá otázka. Za celou tu dobu se mi ještě nepředstavila. Musím jí napsat telegram.

Na co by ses zeptal hrdinů svého románu- bratrů Wishfallových, kdybys s nimi dělal rozhovor?

Mám-li se zeptat na něco, co nevím, otáži se: Jak se jmenují vaši rodiče a vaše rodné město ?

A nakonec. Představ si, že In Progress vydáváš. Na zadních stranách knih bývá stručně vyjádřen obsah knihy. Co by bylo na zadní straně IP?

Nikdy jsem nad tím nepřemýšlel. Asi něco jako tohle:
Dvojčata Kirk a Leonard jsou mladí technici. Krom zručnosti se šroubovákem jsou na tom velmi dobře i po fyzické stránce. Stále se předhánějí a soupeří spolu. Když se před ně ale postaví výzva stát se opraváři na lodi a odplout do dalekých krajů, odhodí rivalitu stranou a táhnou za jeden provaz. Jaký příběh bude psát jejich dobrodružná cesta?

Tak ti děkuji za rozhovor a přeji tvým hrdinům zdárný konec dobrodružství, který potěší tvé čtenáře a přinese mnoho úspěchů.

Děkuji. Vyřídím jim to právě ve čtvrtek.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eraserhead | E-mail | 22. srpna 2012 v 18:59 | Reagovat

Autor je rád, že může psát krásnou květnatou češtinou a jeho román se jmenuje "In Progress"? Tahle podivnost mě fakt pobavila...

2 Benda z Monia | E-mail | Web | 22. srpna 2012 v 19:29 | Reagovat

[1]: Jak jsem řekl, anglické výrazy a názvy se do psaní vždy vloudí. Nu což, nesuď to podle názvu... :)

3 Eraserhead | E-mail | 23. srpna 2012 v 12:46 | Reagovat

Tím "vždy" bych si nebyl tak jistý, pokud to autor/ka nechce, tak to tam nedá. Mě třeba se tam nevluzují takřka nikdy :-). Ale samozřejmě nijak nesoudím, ani jsem to nepsal jako nějakou výtku, jen že mi to přišlo podivné a že mě to pobavilo. Klidně si své dílo pojmenuj třeba jidiš...

4 Taychi | Web | 25. srpna 2012 v 22:05 | Reagovat

Byla jsem Temnářkou pokárána, že jsem se k Bendovi vůbec nepřihlásila, tak se hlásím. Strašně se těším na to, až si IP přečtu jako celek nebo si přečtu další tvé práce, přeci jen ty to se slovy umíš! :-)

5 mielle | Web | 6. října 2012 v 22:17 | Reagovat

Vypadá to dobře :) Překvapuje mě že kluk v mém věku (pravda kapku mladší :D) se umí tak hezky vyjadřovat a nemyslí jen na fotbal, střílečky a podobně :) Máme i podobné názory... je mi sympatický a IP si určitě přečtu!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama