Rozhovor s Lusy Adams

5. března 2012 v 22:57 | Selenne |  Rozhovory z roku 2012

Mladý a naivní, nesociální a sarkastický pesimista se sklony k cynismu, většinu času naprosto ztracený na vlnách vlastní fantazie.1. Tak hned na začátek- kdy přišel první nápad na Odstíny života? Co tě vlastně přivedlo napsat je?
To už je tak dávno, že si to ani nepamatuju. Myslím, že mi bylo dvanáct nebo třináct, když mě poprvé napadl námět mrtvé dívky zachraňující svět. Tehdy jsem to po pár napsaných stranách vzdala a odložila do šuplíku, který jsem otevřela až o nějakých pět let později. Více jsem to promyslela a řádně poupravovala a jakmile jsem byla schopná vidět, jak se mi ten příběh doslova odehrává před očima, zachytila jsem ho na papír, protože jinak hrozilo, že se v něm už nadobro ztratím.

2. Řekněme, že někteří ze zdejších návštěvníků o tvé knižní prvotině ještě neslyšeli. Mohla bys jim stručně přiblížit děj, postavy a žánr?
Děj se točí okolo Alex, dívky, která byla přivedena zpět k životu, aby pro bohy vyhrála odvěkou válku se zlem. Její cesta je dlouhá a klikatá, protkaná nebezpečím očividným i skrytým, a často se stává, že ztratí směr úplně. Většina postav si libuje v sarkasmu a ironii a nikdo není úplně jednorozměrný. V knize se mísí nadpřirozeno všeho druhu a žánrově by se dala nejspíš nejlépe zařadit do škatulky young adult paranormal romance.

3. Zkoušela jsi i jiný žánr, než paranormální romanci?
Zatím pořádně ne, vždycky nějak sklouznu zpátky k PR. Ale v budoucnu to rozhodně plánuju změnit.

4. Na svých stránkách píšeš, že máš připraveno několik nových projektů. Můžeš nám o nich říct něco víc? Popřípadě něco málo o postavách či o prostředí, kde se budou odehrávat?
Tak v první řadě je tu Cleaners, spin-off OŽ, který se sice odehrává v OŽ světě, ale na jiném místě a s jinými postavami. Přestože se knihy zaměřují převážně na čaroděje, tedy úplně jiné prostředí než doposud, není vyloučeno, že se tam objeví některý se starých známých z OŽ.
Druhým významnějším projektem je Na hladině světa, které píši ve spolupráci s Petrou Sýkorovou (alias Syki z Knižního doupěte), které žánrově spadá do úplně jiné škatulky, než jsou u mě lidé zvyklí.
V hlavě mám nápady na několik dalších sérií i samostatných knih, ale ty jsou zatím převážně jen ve fázi myšlenek.

5. Nedávno jsi se odstěhovala do Velké Británie, kde v současnosti pracuješ. Jak na tebe prostředí jiné země působí? Cítíš se víc spojená se svými postavami (jelikož někteří z nich pochází z Anglie), nebo se ti píše lépe doma v Česku?
Jelikož se nacházím hezkých pár hodin od rodiště Gaba, tak se nějaké výrazné propojení nekoná. Neřekla bych ani, že se mi tady píše nějak moc lépe, protože mám na práci spoustu jiných věcí a další miliarda věcí mě od psaní rozptyluje. Na druhou stranu ale musím uznat, že možnost zblízka poznat britskou mentalitu mi rozhodně pomůže posunout postavy pocházející z této země na nový level.

6. Odstíny života mají mít podle všeho pět dílů, ty teď píšeš druhý. Můžeme se těšit na brzké knižní vydání? Jak to vlastně s vydáním tvých dalších děl vypadá?
Smlouvu na druhý díl nebo jakékoli další moje dílo jsem zatím nepodepsala, takže jejich vydání je zatím v nedohlednu. Pokud se vůbec kdy bude konat.

7. Potřebuješ mít na své psaní nějaké tiché místo, či speciální atmosféru, která ti pomáhá v soustředění? Někteří spisovatelé rádi chodí psát do kaváren, či se zavírají do svých pracoven, kam nikoho půl dne nevpustí. Máš něco podobného, nebo dokážeš psát takříkajíc 'z fleku'?
Největší múza mě zpravidla posedla, zrovna když jsem se měla něco učit (týdny před maturitou bylo snad to nejplodnější, co jsem kdy měla), ale jelikož do školy už nechodím, tak mám teď trochu suché období. Obecně se od psaní nechám snadno rozptýlit a obvykle mi trvá, než se do toho dostanu, ale jakmile se do svého příběhu dostatečně ponořím, jsem schopná psát kdekoli a kdykoli. I když ranní hodiny mi vyhovují asi nejvíce.

8. Poslední otázka - jako jedna z mladých autorek, které se dokázaly prodrat až k pultům knihkupectví - máš nějakou radu, kterou by jsi mohla dát těm, kterým se to zatím nepodařilo?
Vzhledem k tomu, že já se k vydání dostala doslova jak slepý k houslím, nejspíš nejsem ta nejvíc kvalifikovaná osoba na udílení jakýkoliv rad. Můžu říct tak maximálně: Pište a nevzdávejte se.

Díky za rozhovor 

Ukázka z Bez duše (první díl Cleaners)
Odhodlaná neztrácet drahocenný čas jsem z kabelky vydolovala patřičnou lahvičku, zadržela dech a vykročila vstříc svým nemilým povinnostem.
A šlápla rovnou do hromady neidentifikovatelných tělesných tekutin. Znechuceně jsem se zašklebila a v duchu proklínala lovce, kteří mě do tohohle svinčíku uvrtali. Klid a pohodlí kanceláře se ještě nikdy nezdály tak žádoucí. Tohle by se mi za stolem rozhodně nestalo.
Rychle jsem si tu odpudivou břečku oklepala z boty. Měla jsem štěstí, že se mi Lorraine už nějaký ten pátek neobtěžovala přidělit parťáka, protože mít tenhle můj ne příliš profesionální výkon svědky, měla bych to na talíři už na věky věků. V kombinaci se vším, co mi lidi předhazovali, bych to už nejspíš neustála.
A to se mi málem nepodařilo ani teď, protože mě něco draplo za nohu.
Zděšeně jsem zaječela a uskočila stranou, jen abych zapackovala o starou lepenkovou krabici a natáhla se na zem. Kolem kotníku mi zůstala sevřená něčí ruka.
Žaludek se mi div neobrátil naruby.
Ježíši. 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Sherylin Lee | E-mail | Web | 6. března 2012 v 21:11 | Reagovat

Podľa mňa to dielo vyzerá veľmi zaujímavo!

2 Eloran Arroway | Web | 16. března 2012 v 12:04 | Reagovat

Odstíny života jsou skvělé! Přelouskala jsem je jedním dechem přes víkend a už se těším na pokračování! :)

3 lilien | 29. března 2012 v 0:19 | Reagovat

taky sem ji cetla  atesim se na  pokracko :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama