Jak vydat knihu na vlastní náklady

31. května 2011 v 8:21 | Temnářka |  Tipy a triky - Prezentace
V zásadě existují tři typy lidí, kteří se k vydání na vlastní náklady uchylují. Buď jejich rukopis nikdo nechce oficiálně vydat (což nemusí nutně znamenat, že je špatný, ale většinou je), nebo nechtějí, aby jim do vydání a prodeje někdo kecal a nebo prostě nemají zas až takové ambice a chtějí si jen nechat vytisknout pár kousků pro sebe a své kamarády. Firem, které vám knihu za menší peníz vytisknou, je nemálo, stačí jen zagooglit - nejznámější jsou asi Tribun s edicí Knihovnička a Nová forma. Stačí jim jen napsat a domluvit se. Jako první si musíte rozmyslet, jestli knihu chcete vydat s ISBN nebo ji nechat vytisknou bez něj.


Vydání knihy s ISBN

O co se jedná? Knihovníci by vám to jistě vysvětlili lépe, ale ISBN je kód určený pro jednoznačnou identifikaci knižních vydání. Jakmile knize ISBN přidělíte, je oficiálně vydaná se vším všudy a nemůžete už do ní jako do celku zasahovat. (Opravovat překlepy, měnit obálku, přidávat ilustrace, měnit vazbu...) Když v knize úpravy provedete, musíte jí také přidělit nové ISBN. V případě, že knihu vydáte s ISBN máte povinnost zaslat pět výtisků do knihoven.


Výhody:
Knihu můžete prezentovat jako knihu, můžete ji dát do knihovny nebo se domluvit s knihkupcem na jejím prodeji.


Nevýhody:
Pokud ale knihu jednou takto vydáte, už ji jen stěží procpete do nějakého "oficiálního" nakladatelství, protože by se jednalo o druhé vydání. Museli byste z knížky udělat bestseller a buďme realisté, to se vám pravděpodobně s malonákladem, který čítá padesát kusů a prodává se u vás doma, v knihkupectví ve vašem rodném městě a na nějaké zastrčeném e-shopu, nepovede. Další nevýhodou je, že na vše budete sami. Žvástům o tom, že vám s distribucí pomůže firma, u které si knížku vydáte, nevěřte. Jsou to jenom žvásty. Pěkně si budete všechno obíhat sami.


Kdy je lepší nechat si knížku jenom vytisknout?
Pokud ji nechcete nijak veřejně prezentovat, pokud na ní chcete ještě provádět úpravy a uvažujete nad tím, že budete knížku chtít vydat v oficiálním nakladatelství, nebo pokud jste z chudého kraje. S přidělením kódu ISBN vás 10 výtisků 100 stránkové brožurky vyjde na i s DPH na 4 000 Kč. Bez ISBN na 1 000 Kč. (Pozn. V Nové formě můžete knihu prodávat v jejich e-shopu, i v případě, že nemá přidělené ISBN.)


Náklad
Nespornou výhodou vydávání pod hlavičkou podobných firem je to, že si vlastně nemusíte nechávat vytisknout hned naráz celý náklad. Objednáte si deset kousků a za dalšího půl roku třeba dalších deset. Knihy se tisknou podle toho, jak je potřeba. Většinou se lze domluvit, aby vaši knihu prodávali na jejich e-shopu. Potom ji mají na skladě v počtu třeba 5 kusů a další tisknou podle poptávky. Z každé takto prodané knihy máte určité procento honoráře. (To si můžete obvykle zvolit sami, ale musíte počítat s tím, že se to promítne na ceně knihy. Takže radši méně než více, aby se kniha vůbec prodala. Optimální je 10-20 korun.)


Prodejnost a vaše honoráře
Jelikož moje kamarádka pracuje v podobné firmě, která zároveň funguje jako nakladatelství a podobné knihy prodává, můžu vám to napsat tak, jak to je. Když budete hodně dobří vyděláte si za rok tak 200-300 korun. Abych ji přesně parafrázovala, říkala, že honoráře obvykle nepřesahují 100 Kč za půl roku, pokud se nejedná o autora třeba vysokoškolských skript. Tam je potom výdělek i několik tisíc. S tím ale u sbírky vašich povídek počítat nemůžete. I na těch 100 Kč se totiž hezky nadřete. V tomto je vydání na vlastní náklady úžasná škola. Naučíte se, že není nejdůležitější vydat, ale prodat, což začínajícím autorům může být jedině k užitku.


Jak knížku na vydání nachystat
Některé firmy vám nabízejí i korektury a typografie. (V Tribuni 149 Kč/h korektury, 299Kč/h typografie) Pokud hodláte jít s knihou do světa, je asi dobré, si za to připlatit. OVŠEM! Pohlídejte si to a pohlídejte si to dobře. Ono totiž řezání do cizího a ještě za prachy nebolí. Potom se vaše kapitola nejmenuje "Démon v okovech", ale "Démov v okovech", anotace na obálce vypadá jako by ji formátovalo čtyřleté dítě a ilustrace jsou do knihy vloženy naprosto chaoticky. Nejhorší je, že jsou vaše připomínky občas naoko přijaty, ale vy nakonec stejně obdržíte knihu i s chybami. Pokud se rozhodnete, udělat si všechno radši sami, buďte nadmíru pečliví. Vězte, že pokud si knihu vydáte sami, stanete se terčem k tomu, aby vám lidi psali, že vaše "kniha je sračka a proto jste si ji museli vydat sami". Nepřilívejte jim zbytečně benzín do motoru.


Šetříme, kde se dá a Vaši knihu rádi odflákneme!
Bohužel. Můžete si vše pohlídat, otravovat, dokud vám "Démova" neopraví, stejně nakonec zjistíte, že se vaše knihy rozpadají po prvním čtení a vypadávají z nich stránky, že některé výtisky mají podezřele vybledlé obálky, že je celá kniha natištěna nakřivo, nebo že je každá kniha jinak ořezaná. Můžete jim napsat sprostý mail, ale to je tak všechno, co s tím uděláte.


Rady tetky Temnářky:

1. Knížku delší 200 stran nemá cenu takto vydávat, protože se prostě nebude prodávat. Čím je kniha kratší a tudíž levnější, tím máte větší šanci, že prodáte alespoň něco.

2. Pokud nejste sami výtvarně nadaní, sežeňte si šikovného ilustrátora, který vám udělá hezkou a nápaditou obálku.

3. Nečekejte, že se vám vrátí náklady. Třeba vrátí, ale spíš ne. Nebudete zbytečně zklamaní.

4. Prezentujte se, kde se dá. Čím víc budete vidět, tím víc knih i touhle nepohodlnou cestou prodáte.

5. Malonákladové samizdatové vydání z vás nedělá žádného profesionálního spisovatele. Skromnost a pokora je v tomto případě namístě. Pokud se chcete profíkem stát, čeká vás ještě dlouhá cesta.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Tereza Matoušková | E-mail | Web | 31. května 2011 v 11:39 | Reagovat

To bylo rychlé. :-D

Jinak autorkou článku jsem já, explicitně to tam není uvedeno, takže kdybyste potřebovali něco dovysvětlit, obracejte se na mě. Buď na mail (Temnarka@seznam.cz) nebo na Formspring me (http://www.formspring.me/temnarka), ráda vám poradím. :-)

2 Miselle | Web | 31. května 2011 v 11:45 | Reagovat

[1]: To víš... střední, samá flákárna... A já tě zapomněla dát jako autora!!! Hej sorry, jdu to napravit. :D

3 Tereza Matoušková | E-mail | Web | 31. května 2011 v 11:57 | Reagovat

[2]: V pohodě. :-)

(Já přece vím, že to byl rozhodně záměr, že jsi mi chtěla článek ukrást, protože se ti líbil a to mi velice hladí mé ego. I ty jedna. :-D :-D :-D )

Ne, kecám, prostě se stane. :-D Já taky zapomínám zařazovat články do rubrik. :-D

4 KatyRZ | Web | 1. června 2011 v 21:19 | Reagovat

Koukám, že je to všude stejné. Já se rozhodla nechat si pohádku vytisknout u nás v Jbc, říkala jsem si, že si na to víc dohlídnu. Všechno jsem si připravila sama, ilustrace (od Kixie), pozadí, sazbu, spadávky a pán se jen rozplýval, jak je to všechno dokonalé, jak se mu to líbí, jak je to skvělé. Třikrát jsem se ho ptala, jestli není vybraný karton na obálku moc tmavý ... no nakonec nejen že není na obálce pořádně vidět obrázek a název, ale dokonce i některé obrázky jsou tak tmavé, že se ztrácí detajly a pozadí je tak tmavé, že je na něm písmo sotva čitelné. Čekala bych, že když mi práci dodali s měsíčním zpožděním, dali si alespoň záležet a od profesionála bych také čekala, že řekne "hele holka, máš to moc tmavý, nebude to vidět".
Ještě že dcerky jsou spokojené a maminka ty bolavé oči jednou za čas při čtení přežije.

5 Akleyké | Web | 3. září 2011 v 1:03 | Reagovat

Hm. Tu kraťoulinkou pasáž o pokoře bych pořádně zvýraznila, Terko. Tesat do kamene a tím šutrákem pak většinu autorů ještě pořádně přetáhnout po kebuli. Asi tak.

6 Renata | 17. dubna 2012 v 23:12 | Reagovat

Mám rozepsanou knihu a zajímám se o její vydání. Dlouho hledám články na toto téma a konečně jsem narazila na praktické rady. Díky moc. Renata

7 Mirime | 25. července 2012 v 20:11 | Reagovat

Ahoj, chtěla bych se zeptat. Píšu knížky, a jednu bych chtěla vydat. Ale jen jednu, pro sebe a rodinu, aby si jí přečetli. Jenže je mi 12. A chtěla bych si většinu věcí zařídit sama, aby s tím rodiče neměli tolik práce. Bohužel ale nevím, co si připravit, jak se chovat, kam zavolat.. A vůbec, kolik by stála jedna knížka, je to vůbec možné? Prosím, napište někdo na email: mirime.hallt@centrum.cz
děkuji

8 Beerblog | 2. prosince 2012 v 16:50 | Reagovat

ahoj,je mi 14,píšu trochu hororovou story a zajímá mě jak knihu vydat,kde sehnad obálku a vůbec co dělat,kde si nechat knihu vytisknout a možná aby se trochu prodávala...a to za nejmírnější cenu,je to vůbec možné? beerblog@seznam.cz

9 Anna Moon | E-mail | 29. června 2013 v 8:26 | Reagovat

Vydali mně pohádkovou knihu. Už to bude bez mála rok. Kniha se prý líbí, ale málo se prodává, že lidé, nemají peníze. Hodně jsem investovala, ale nic se mi nevrátilo, tobož, abych něco vydělala. Poslala jsem další rukopis, ooět ho chválili a byli ochotní knihu vydat, nemám však už peníze, na další vydání.Píšu moc ráda velmi mě to baví, no pro koho mám psát, když lidé na knihy nemají peníze, aby si knihu koupili. Přeji si, aby lidé, děti mje knihy četli a i já abych měla slušný honorář. Zatím je to však utopie

10 Michal Březina | E-mail | 24. srpna 2013 v 19:36 | Reagovat

Dobrý den, rád bych poprosil o radu, můj otec píše sci-fi a má už napsané několik rukopisů(knih), které nemá přepsané na pc, ale neví jak by to mohl vydat, kam se obrátit( na jaká nakladatelství) a kolik by to vůbec stálo. Mohla by jste mě trochu nasměrovat.
Předem mockrát děkuji za odpověď.

11 Mat | E-mail | 4. ledna 2014 v 0:49 | Reagovat

Anna Moon ono to není ani tak o tom že lidé nemají peníze, jako o tom že spousta lidí si koupí raději e-knihu, ostatně kdo jezdí třeba dálkovými autobusy raději čapne tablet nebo čtečku e-knihy než papírovou knihu, už třeba jen proto že je menší šance na poškození, o váze ani nemluvím. Upřímně více demotivující web jsem ještě neviděl. úmysl v tom nejspíš nebyl, ale zdařil se dokonale.

12 Vojta | E-mail | Web | 5. ledna 2014 v 20:48 | Reagovat

Přínosné… jen bych ještě doplnil následující.
Vydat knihu je snadné, problém je ji prodat, to zde již řečeno bylo. Dobré je si již předem vytvořit okruh potencionálních zájemců o to co dělám a teprve potom knížku realizovat...  vaši fanoušci si ji pak určitě rádi koupí...  Pokud se bavíme o těchto malých nákladech tak určitě lepší je si knihu prodávat sám, než přes jakéhokoli distributora. Než knížku vydáte, zajděte si do nějakého velkého knihkupectví a řekněte si "pokud by tady moje knížka někde ležela, proč by si měl zákazník koupit zrovna ji". Trochu demotivující, ale je dobré na to myslet. Osobně by mi ani nevadilo, že na knížce prodělám, ale velice by mi vadilo, pokud by knížka nikoho nezajímala…

13 ivana Babiarová | E-mail | 6. dubna 2014 v 12:22 | Reagovat

Dobrý den,můžu Vám nabídnout  e-book,/elektronickou knihu/ kterou poté můžete nabídnout k prodeji. Problém je v tom, že rukopisy máte nejspíš napsané na papíře.To by chtělo opsat do pc. e-book vám nabízím za cenu 1000-3000 kč.Podle počtu stran.pokud Vám knihu nemá kdo přepsat, tak ji přepíšu, ale to bychom se museli domluvit na ceně.Určitě máte v rodině někoho kdo by tatínkovi rukopisy přepsal. Mějte se pěkně Ivana

14 Hanka | E-mail | 16. března 2015 v 15:11 | Reagovat

[13]:dobrý den..taky bych ráda něco takovéh vydala...pomohla byste i mě? děkuju Hanka

15 ivuška | E-mail | 2. dubna 2015 v 13:41 | Reagovat

Dobrý den,
jsem moc ráda, že jsem narazila na váš web (spisovatele.blog.cz). Konečně jsem se alespoň něco dozvěděla o tom, co dělat, když bych chtěla vydat svou knihu. Ráda bych ji měla alespoň pro mou rodinu a známé a pokud by se líbila, šla by i dál. Jen by mě zajímalo, jaké jsou náklady při výtisku jedné knihy cca 150-200stran? Výtvarně jsem docela v poho, takže ilustrace bych si udělala i sama. Děkuji mockrát za odpověď a přeji hodně krásného čtení.
Iveta

16 MaikelQ | E-mail | 17. ledna 2017 v 8:54 | Reagovat

I found this page on 11th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

17 Blaketum | E-mail | Web | 29. března 2017 v 5:52 | Reagovat

30 day diet pills  <a href=http://rivotril.page4.me/>rivotril online kaufen</a>  app downloader for android tablet

18 JerryBem | E-mail | Web | 13. srpna 2017 v 9:45 | Reagovat

florida permit drug and alcohol test  <a href=http://qsymia.guildomatic.com>buy qsymia diet pill online uk</a>  drawing tablets for mac

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama