O referenční literatuře

23. dubna 2011 v 17:15 | Sikar |  Tipy a triky - Děj
"Takovýto názor na to máme já a Occam Razor."

Tak tuhle větu jsem si musel v knize od R.A.Heinleina "Vezmi si skafandr a běž" přečíst několikrát. No a pak už jsem jen v duchu nadával (v autobusu se mírním). No jo, typický produkt, jakých v devadesátých letech nakladatelství AND Classic vyplodilo ažaž. Rychlokvaškové překlady a překladatelé bohužel se znalostmi někde pod bodem absolutní nuly.

O co jde? Occam Razor není jméno. Tedy Occam jméno je, ale ten pojem byl v originále Occam's Razor, což se překládá jako Occamova břitva. V zásadě neříkám, že musíte vědět, co tento pojem znamená (pro někoho s dvěma semestry filosofie to byl denní chléb), ale je dobré znát alespoň ono slovní spojení, které se dodnes používá v mnoha vědách (v zásadě se jedná o logický postup při bádání a logiku lze přeci jen použít všude od fyziky, po zavazování tkaniček u boty. Pokud vás zajímá víc, použijte Google).

Překladatel tím tedy ze sebe udělal naprostého blbce. Vysmál by se mu každý správný vědec, dokonce i ten humanitní (ten hlavně). To je ovšem jen takový oslí můstek, přes nějž se dostaneme k dnešnímu tématu.


Odborné znalosti jsou třeba. Nebo ne nutně odborné, ale řekněme, že obecný rozhled by si měl člověk udržovat, ať už píše nebo ne. Přeci jen, je ostuda neumět vysvětlit alespoň vlastními slovy Archimédův zákon nebo nemít základní povědomí o vzdálenostech ve vesmíru. A tady nastává problém…

Ano, pisatel nemusí žádné znalosti, ať už jakéhokoliv oboru, vůbec potřebovat. Koneckonců, jeho příběh může být celý založen pouze na fantazii, ale abych pravdu řekl, na mě osobně většinou spíše zapůsobí, když se autor blýskne střípky znalostí, než když nám předloží pouze a jenom totální fikci, na kterou sice byla potřeba fantazie a pisatelský um, ovšem jinak nic jiného.
Upřímně, pro hodně lidí je to velká slabina. Vy prostě napíšete "Alchymista nalil do kyseliny vodu, aby ji naředil". Gratuluji, právě vám bouchla zkumavka a alchymista běhá po laboratoři s koncentrovanou kyselinou v očích. Jenže tohle je poučka, která se říká na první hodině chemie, takže by ji měl znát každý. Hodně lidí něco napíše, aniž by promysleli, jak to vlastně funguje.

Správný pisatel by měl skoro neustále pracovat s různými zdroji. Upřímně, během psaní novely, které pro absenci názvu stále říkám jen "veledílo" jsem měl stále po ruce asi čtyři knihy. Dohledával jsem si letopočty, historická fakta, úryvky mytologických děl nebo dokonce jednou i obyčejný kuchařský recept! Ne, nebudu na čtenáře chrlit nabiflované údaje "V roce pátém vlády krále Klacka došlo k povstání ševců", ale pouze si v hlavě uceluji obraz příběhu, aby měl návaznost. Kupříkladu jsem si nastudoval hromadu materiálů k jedné historické události, ačkoliv se jí v celé knize vlastně zabývám jen v poslední kapitole. Jenže jsem musel jasně vědět kde, kdy a za jakých okolností. A přitom to tam vlastně ani není napsáno, pouze jedna postava řekne něco jako "Otoč se, přiletí ze západu."

Nebo jsem například napsal opravdu hutný kousek textu, načež mi došlo, že by nebylo od věci trochu dopodrobna popsat situaci. A abych situaci popsal, musel jsem si na internetu najít příznaky otravy radiací při různých stupních ozáření. Ejhle, najednou jsem zjistil, že se mi povedlo udělat vědeckou botu, ovšem tu jsem si následně nazul a využil ji ve svůj prospěch. Ale nezapomněl jsem skrze jednu postavu poznamenat, že to je celé divné a nepřirozené, aby někdo odolával takové dávce takhle dlouho (což se v následujících kapitolách ukázalo jako pravda a také to bylo vysvětleno. K mé spokojenosti, páč to vytvořilo další kličku děje).

Pokud píšete fantasy o alchymistovi, hodilo by se přečíst si nejen něco o alchymii, ale také znát alespoň základy chemie jako takové (znát, nikoliv spoléhat na to, že jste ji kdysi měli ve škole). U sci-fi různých podžánrů se hodí astrofyzika, fyzika, informatika… Předem upozorňuji, že fyzika se nerovná počítání! V tomto se rozcházím s fyzikářkou ze základky, která tvrdila, že fyzika je zajímavá, jen pokud se počítá. Kecy, na zajímavé psaní stačí teorie.

Nikdy není na škodu zabrousit do medicíny, filosofie a pochopitelně historie. Myslíte si o mně, že jsem magor, co se to vše učí nazpaměť? Ne. Hodně čtu i literaturu faktu a vybírám si, co mě zajímá. Prošel jsem si (a následně se na to kvůli svému duševnímu zdraví vykašlal) humanitně i technicky zaměřenou vysokou školou. Historii lidstva mám v malíku, vždy jsem měl zájem o herpetologii a astrofyziku. Přečetl jsem nějaké knihy od dejme tomu Marcela Grüna nebo Jiřího Grygara, ale současně s tím i pavědecký brak jako údajně pravdivé svědectví o Filadelfském experimentu. Jedním slovem si udržuji neustále přehled tak nějak o všem. Nemluvě o tom, že jsem poslední dobou pronikl do českého právního systému a to je teprve džungle…

Mimochodem, jednou jsem napsal pseudolékařskou sci-fi povídku poté, co jsem tři hodiny čekal u doktora, nevzal si nic ke čtení a prolistoval asi deset lékařských časopisů…

Stručně řečeno, pokud chceme psát, předně musíme vědět, o čem vlastně píšeme, protože potom se stane, že vaše dílo čte někdo, kdo tématu rozumí více než vy a rázem máte na krku uštěpačnou poznámku, že takhle to přeci nefunguje.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Matt | E-mail | Web | 23. dubna 2011 v 18:32 | Reagovat

Mně stačí povětšinou googlit, co nevím :)

Ale snažím se moc nerozpitvávat popisky, když vím, že sem na tenkým ledě obory, o kterým vím hov** :)

2 Miselle | Web | 23. dubna 2011 v 19:17 | Reagovat

[1]: Pokud nepíšeš scifi o teoriích superstrun jako já, tak to stačí... jen dát pozor na věrohodnost různých zdrojů (!!) a nebát se projít si více stránek, třeba i s protichůdnými informacemi (hlavně u předmětů jako je historie, psychologie, všeobecně humanitní obory, u exaktních věd snad protichůdné názory nejsou, nepočítám-li kvantovou fyziku a sjednocující teorie)... Co však vidím jako naprostý prohřešek, je urážlivost některých pisálků, když je někdo (já) upozorní na věcnou či logickou chybu v příběhu... Ale kdo chce kam... :-)

3 Matt | E-mail | Web | 24. dubna 2011 v 10:05 | Reagovat

[2]: tak hlavně co se týče detailů. Třeba nedávno jsem hledal, jak se jmenuje ta tabulka, co se používá na očním a tak jsem psal do googlu různý hovadiny, až jsem zjistil, že je to snellenové tabule.

Pokud bych chtěl rozpitvávat nějaký vědní obor či jev, tak na to bych rovnou sral, pokud by to nebyla přímo osobně má činnost v mým životě :)

4 KadetJaina | Web | 24. dubna 2011 v 15:39 | Reagovat

Informace dohledávám, pokud chci příběh zasadit do něčeho skutečného. Když jedu samostatné fantasy, tak si vytvářim pravidla sama (ale musí dávat smysl.)
I u hororů se musí dávat bacha na smysl a realitu - v tomhel směru se mi líbila povídka od Kinga, kde byl vraždící mandl :)

5 Siwa | Web | 24. dubna 2011 v 18:24 | Reagovat

Naprosto souhlasím, nemyslím si, že jsi blázen, protože to sama takhle dělám.
Kvůli svému příběhu (nebudu tomu říkat knížka, protože kdoví, jestli mi to někdo někdy vydá, že :D) jsem prostudovala všechny knížky o středověku, co jsem našla v knihovně. Hlavně tím psaním začala má obliba středověku. Sice už jsem si ve většině jistá, ale stále mám nutkání studovat. Píšu sice fantasy, ale neuškodí si prostudovat "pravidla" magie apod. :D Mám tam bitvy, takže k radosti mé dějepisářky jsem si nastudovala bitvy... bohužel pozdě. Středověk mě vzal, až když jsme ve škole brali novověk.
Často ale hledám třeba jen názvy zbraní apod. Doteď si pamatuju, že ještě jako holka neznalá minimálních kuchařských znalostí jsem napsala, že při vaření brambory ve vodě plavou (!). Mamka mě málem zabila :D

6 Septima Severa | Web | 24. dubna 2011 v 20:50 | Reagovat

Rozpitvávat vědní obory? Začínám si myslet, že jsem specialistou v dané činnosti :-D Potom, co jsem se dostala k dalšímu odvětví své mnohažánrové problematiky, jsem si dala dohromady pár článků z googlu, k tomu spoustu vysokoškolských učebnic a sem tam nějakou odbornou literaturu. Snažím se docílit dojmu, že hlavní postava ví o svém poli působnosti, ovšem občas (a to i v případě poznámek pod čarou) se stávají mé povídky nečitelné pro ty, kdo jsou buď ještě na základce nebo dělají střední školu mimo rámec mých možností. Je to občas na škodu... Ale když se upraví doba děje povídky, všechno se může zjednodušit, neb věda se vyvíjí :-)

7 Miselle | Web | 25. dubna 2011 v 13:29 | Reagovat

[6]: Jo jo, však tvé povídky znám, občas hýří detaily... Což o to, nastudovat a pochopit látku je jedna věc, ale potom zkoušet povídku napsat tak, aby ji pochopil i Jirka z druhé bé... To dá hodně zabrat!!! Čas od času narážím při psaní mého sci-fi na problém, že nedokážu dostatečně "popularizovat" a vysvětlit danou problematiku na úroveň řekneme průměrného třináctiletého... Potom sklouzávám k přílišné laicizaci celé knihy... A ani sci-fi se tomu říkat nedá. Proto to píšu strašně nerada. Je pravdou, že čím odbornější/detailnější text, tím hůře hledá čtenáře... Ale o to věrnější se potom nalézají. :-) To už je potom o prioritách... Stmívání také není biologicky košér. :-D

8 Raziel_cz | E-mail | Web | 26. dubna 2011 v 8:12 | Reagovat

[7]: Říká se tomu hard science-fiction a je to fakt... hard. Osobně jsem se do ničeho podobného ještě neprokousal a nejspíš ani v budoucnu nebude jinak, protože mi alespoň zatím vyhovují vlastní pravidla a případně se dá všechno jednoduše vysvětlit technickým pokrokem. Ale! Zkus si najít pár povídek Teda Kosmatky, což je autor, který se perfektně čte a přitom se drží reálného vyznění fyzikálních jevů. Naposledy jsem četl jeho Zrádné světlo o částicovo-vlnové dualitě (překvapivě) světla. Člověk by neřekl, že fyzika může být zábavná. I když fyzika...

9 Lomeril | Web | 26. dubna 2011 v 15:27 | Reagovat

[7]: Stmívání není biologicky košér? Vzhledem k tomu, že jakýmsi nedopatřením biologii studuji, ze Stmívání mě málem trefilo. Zvlášť artistika s chromozomy. A nikdy mi nikdo nevysvětlil, jak upír zvládne erekci, když nemá krev. Pochybné jednání postav bych jim i odpustila (i když se zaťatýma očima a zavřenými zuby), ale pokusy o biologická vysvětlení mě poslaly do vývrtky.

10 KadetJaina | Web | 26. dubna 2011 v 16:25 | Reagovat

[9]: Dílka, kde prostě upír nemůže, protože je mrtvej, ale existují. Proto mě Stmívání děsí a vyhýbám se mu obloukem.

11 Matt | E-mail | Web | 26. dubna 2011 v 17:16 | Reagovat

[9]: tak upíři jsou celkově mimo - jak můžou být mrtví a zároveň živí? :)

12 Lomeril | Web | 26. dubna 2011 v 19:35 | Reagovat

[10]: Kde? To mě zajímá.

[11]: No tak v normálních knížkách, kde se to přičítá magii, se to prostě vysvětlí magií a neřeší se to. Jenže pachatelka Stmívání otevřeně prohlásili že její upíři jsou založení na vědě a ne na magii. Což trochu mění i můj přístup.

13 KadetJaina | Web | 27. dubna 2011 v 20:24 | Reagovat

[12]: Setkala jsem se s tím v sérii Vznešení mrtví, myslím ve třetím díle Sestra mrtvého. Bylo tam vysvětlovaný, že si holt upír nevrzne, že je to možné jen pár hodin po své smrti a pak už šlus.

14 Matt | E-mail | Web | 29. dubna 2011 v 15:21 | Reagovat

[12]: autorka to zřejmě přehnala s fetem :)

15 Raziel_cz | E-mail | Web | 29. dubna 2011 v 17:25 | Reagovat

Tak dost. Všichni tady jsme myslím rozumní lidé a víme, že Stmívání je s prominutím sračka. A nebo bez prominutí. Každopádně ho dál nerozebírejme.

16 KadetJaina | Web | 29. dubna 2011 v 19:51 | Reagovat

[15]: Rozkaz nekazit mravy? :D Roger!

17 Nakano Miharu | Web | 25. září 2011 v 10:40 | Reagovat

Jo, jo - se studiem pro příběh mám už taky zkušenosti xD Nejdřív to byla DNA, což se mi vymstilo, protože (ač jsem se snažila jak jsem nejlíp uměla) stejně to postrádalo jakousi logiku hehe... No ale hlavně že jsem (po podrobném vysvětlení mého failu) pochopila, že je to naprostá kravina a celou myšlenku "trochu" přepracovala :D Nu a tak jsem si místo toho nastudovala činnosti mozku, různé choroby atd... uvidím, jstli mi to tentokrát už projde xD

Jinak se chystám zabrousit pro změnu trochu do minulosti. Ale asi budu muset nejdřív prošmejdit trochu knihovnu, protože na interenu je informací, které potřebuju, trochu pomálu... ačkoli... asi to vyjde nastejno s tou naší pidi knihovnou xD
Takže mi už jen zbívá se modlit, abych to zase nezvorala, protože já a dějepis nejsme moc velcí kámoši xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama