Duben 2011

DzZ: Zaměřeno na rozhovory

30. dubna 2011 v 17:14 | Miselle |  Drby ze zákulisí
Možná někteří z Vás stále váhají, mají - li nám napsat na mail s nicotnou prosbičkou o zařazení do profilů autorů. Jak jsem již dříve avizovala, nechci z tohoto skromného projektu udělat elitní sektu, ale kvalitní přehled zajímavých autorů. A proč zrovna vy nemůžete být jedním z nich? V tomto krátkém článku vám chci ukázat, jak to chodí u nás v zákulisí, co se týče rozhovorů.

O referenční literatuře

23. dubna 2011 v 17:15 | Sikar |  Tipy a triky - Děj
"Takovýto názor na to máme já a Occam Razor."

Tak tuhle větu jsem si musel v knize od R.A.Heinleina "Vezmi si skafandr a běž" přečíst několikrát. No a pak už jsem jen v duchu nadával (v autobusu se mírním). No jo, typický produkt, jakých v devadesátých letech nakladatelství AND Classic vyplodilo ažaž. Rychlokvaškové překlady a překladatelé bohužel se znalostmi někde pod bodem absolutní nuly.

O co jde? Occam Razor není jméno. Tedy Occam jméno je, ale ten pojem byl v originále Occam's Razor, což se překládá jako Occamova břitva. V zásadě neříkám, že musíte vědět, co tento pojem znamená (pro někoho s dvěma semestry filosofie to byl denní chléb), ale je dobré znát alespoň ono slovní spojení, které se dodnes používá v mnoha vědách (v zásadě se jedná o logický postup při bádání a logiku lze přeci jen použít všude od fyziky, po zavazování tkaniček u boty. Pokud vás zajímá víc, použijte Google).

Překladatel tím tedy ze sebe udělal naprostého blbce. Vysmál by se mu každý správný vědec, dokonce i ten humanitní (ten hlavně). To je ovšem jen takový oslí můstek, přes nějž se dostaneme k dnešnímu tématu.


Příběh nebo pointa?

18. dubna 2011 v 19:17 | Sikar |  Tipy a triky - Děj
Příběh nebo pointa? Toť otázka. Člověk by celkem jasně odpověděl, že příběh, ale podívejme se na to zblízka.


Info ke Sborníku aneb průhledný reklamní tah

7. dubna 2011 v 11:55 | Michaela Miselle Jančíková
Zdravím všechny trpělivé čtenáře. S dnešním dnes se nám konečně podařilo dodělat Sborník (tedy i jeho blog a kritiky). Měla bych pár informací, ohledně celé této maškarády.

1) Můžete hlasovat o nejlepší povídku Sborníku. Na blogu Sborníku je Anketa, kde každý může hlasovat pro svého favorita. Neváhejte a dejte jim svůj hlas.

2) Můžete si přečít díla, která se ve Sborníku neobjevila. Na blogu publikujeme všechna díla, která došla v rámci soutěže. Upozorňuji, že díla, která se do Sborníku nedostala, mohou obsahovat chyby (faktické, stylistické, pořp. malé gramatické) jelikož jim, na rozdíl od těch postupujících, nebyla věnována hloubková korektura.

Dále bych upozornila na malý nepříjemný fakt. Několik lidí se mi ozvalo kvůli kritikám. Nerada se obhajuji, ale musím upozornit na několik závažných chyb.

1. Mnozí svou povídku odeslali bez hlavičky. V doc souboru s povídkou nebylo ani jejich jméno a přezdívka, adresa blogu a mnohdy ani název povídky! V podmínkách souteže jasně stálo, že toto povídka splňovat musí. Byla jsem tolerantní a snažila se zpětně dohledat autora povídky (protože málokdy je e-mail shodný s přezdívkou autora), ale taková povídka se prostě do Sborníku nedostala, sebelepší byla.

2. I po opakovaných pokusech poslat kritiku mi seznam házel některé chybné/plné/neexistující/zrušené e-mailové adresy. Za to se omlouvám, ale nehodlám již řešit opakované rekalamce typu "kritika mi nedošla". Kritiky jsme poslali všem, a je to už nějaký týden zpátky. Nepodařilo se nám poslat kritiku asi 3 lidem, kteří nesplňovali podmínky výše zmíněné. Pokud vám v povídkce chybělo jméno a adresa blogu, nemohli jste se dočkat kritiky.

3. Už v začátcích jsme upozornovali, že povídky můžme nepřijmout bez udání důvodů. Proto prosím, nečekejte udání důvodů v kritice. V podmínkách bylo jasně napsáno, že porotci si toto právo vyhrazují. To jen na okraj. Navíc v mnoha případech korektoři a kritici sami povídky nevybírali (a tudíž je jasné, že důvod přijetí/nepřijetí nevěděli).

Jinak jsem se samozřejmě přenesla přes tyto malé prohřešky a všechny zaslané práce na blogu sborníku zveřejnila, spolu s odkazem na stáhnutí sborníku, slovem porotce a poděkováním. Tak tedy... navštěvujte, komentujte a hlasujte... Protože se sborníkem půjdeme na výsluní blogové sféry! (Tak mi držte palce, ať se vedení vaše povídky zalíbí. :-))

P.S.: Podívejte se na vlastní povídky. U některých není zveřejněna adresa blogu. Jsou to právě ty hříšné povídky, jejichž autor se k nim nehlásil. Do komentářů pod ně mi tedy napište odkaz na svůj blog. :-)