Iswida

18. března 2011 v 20:36 | Amy |  Rozhovory z roku 2011
Jsem všestranná umělkyně balancující někde mezi dekadencí a naprostou originalitou. Skutečnost je ale mnohem prozaičtější, spíše by se dalo říct, že jsem prostě jen normální líná studentka s trochu nenormálními sklony psát a do všeho vrtat. Nepovažuji se za cynika, nemám svůj vlastní svět, nejsem arogantní - a nemluvím ironicky. Ráda se snažím charakterizovat sama sebe, protože vždycky z toho vznikne tak trochu maska. Píšu především volným veršem, a to převážně miniatury.


1. Nejprve bych se ráda zeptala, co a nebo kdo bylo pro tebe impulsem k tomu, aby sis založila blog a začala na něm zveřejňovat svou tvorbu? Jak vznikla tvá internetová přezdívka - Iswida?
První blog jsem si založila poměrně dávno, už ani nevím, co se psalo za rok, napřed prostě proto, že jsem si chtěla vytvořit svou internetovou existenci, pak pro zveřejňování tvorby. Částečně mě k tomu také přivedlo fanfiction na Harryho Pottera. Pak jsem se několikrát přestěhovala, na několik měsíců zrušila blog úplně a teď jsem zpátky - nejspíš prostě proto, že ráda píšu pro čtenáře. Také má přezdívka se měnila, někteří lidé si mě ještě možná pamatují jako Catherine. Snažila jsem se vymyslet něco originálního, pod čím bych se skrývala jenom a pouze já. V té době mě nějak napadlo, že se naučím Arabsky - u čehož jsem dlouho nezůstala, ale přezdívku převzatou ze slovníčku jsem si už nechala.

2. Své básně máš rozděleny do dvou kategorií. Na takzvané úlomky, kterých zveřejňuješ v jednom článku hned několik a potom ty "delší". Které z nich se ti lépe píší? Uvažuješ o tom, že by jsi zkusila v budoucnu vytvořit nějaké obsáhlejší veršované dílo - např. epos?
Popravdě řečeno mezi nimi není moc rozdíl, básně jsou někdy i kratší než úlomky a nedá se ani říct, že by se mi líbily víc. Spíš z nich mám prostě pocit, že by měly stát samostatně, což ovšem zjistím až po napsání. Když jsem začínala, psala jsem delší, rýmované, dalo by se říct baladické básně, ale nad něčím opravdu rozsáhlým jsem asi neuvažovala nikdy. Jednak jsem na to líná, jednak se snažím zachytit spíš věci, které dlouho netrvají.

3. Tvá psaná tvorba se skládá až na naprosté výjimky pouze z básní. Většina blogerů se zabývá prózou a poezii nezveřejňují buď vůbec, nebo pro ně stojí na pomyslné vedlejší koleji. Proč sis vybrala zrovna poezii? V čem pro tebe spočívá její kouzlo a proč ji píšeš více než prózu?
Nevybrala. Naopak, ze začátku jsem psala převážně prózu, poezii jen zřídka a nebrala jsem ji nijak vážně. Ale asi pro ni mám větší talent, protože časem začala převládat, zatímco prózu teď až na výjimky nikdy nedopíšu. Každopádně jsem ráda, že to takhle dopadlo, poezie je pro mě naprosto jedinečný způsob jak zachytit něco, co zachytit nejde. Dává smysl právě tím, že ho nedává. Čím víc jí čtu, tím víc mě překvapuje, co všechno dokáže.

4. Jakou náladu potřebuješ k napsání svých děl? Necháváš se například během jejich tvoření unášet na vlnách hudby a nebo jsi schopná psát kdykoli a za jakýchkoli okolností?
Těžko říct. Nezáleží to ani tak na náladě jako na schopnosti vnímat. Dřív jsem se hudbou hodně inspirovala, teď se spíš snažím dívat okolo sebe.

5. Snad každý pisálek se již alespoň jednou setkal s takzvaným spisovatelským "blokem", kdy mu jednoduše nešlo psát, ať už se snažil sebevíc. Přihodilo se to někdy i tobě? Jestliže ano, jak jsi tento problém řešila?
Ano, několikrát. Dá se to v podstatě řešit dvěma způsoby - buď se rozhodnu psát ještě častěji než obvykle, i když to nestojí za nic, abych to tak nějak "rozepsala", nebo prostě čekám, až to přejde samo. Zatím to vždycky přešlo, ať už to trvalo pár dní nebo pár měsíců.

6. Nyní možná trochu osobnější otázka. Zajímalo by mě, jestli do svých básní vkládáš i něco víc? Nějaké skryté tajemství, podtext, odkazy na zážitky z tvého života, které tě hlubším způsobem poznamenaly, zprávu ostatním...
Dost často mé básně odrážejí, co cítím a jak vnímám. Většinou se to ale nedá brát jako čistá pravda, spíš jako stylizovaný obraz sebe sama.

7. Na blogu kromě své tvorby zveřejňuješ i články o knihách. Proto bych se tě chtěla zeptat; jací jsou tví oblíbení autoři? Máš ve světě spisovatelů nějaký vzor, kterému by ses chtěla přiblížit nebo jdeš čistě svou vlastní cestou?
Existuje pár lidí - nejen spisovatelů - které obdivuji a ráda se jimi nechám ovlivnit, ale vždycky jen do určité míry. Ráda bych stejně jako oni vytvořila naprosto jedinečný způsob vnímání a vyjadřování. Jde například o Virginii Woolfovou, Jana Skácela, Jima Morrisona nebo Fridu Kahlo. Taky mě hodně oslovili beatnici.

8. Snem mnoha blogových spisovatelů je, že jednou vydají vlastní knihu. Chtěla by ses někdy také zařadit mezi ty, kterým se to povedlo a publikovat např. vlastní sbírku poezie, či ti stačí zveřejňování básní na blogu?
Jednou nejspíš nějakou sbírku vydám, i když třeba jen pár kusů na vlastní náklad. Co bych ale opravdu chtěla je zařadit se do literárního života - minimálně ve městě, kde budu žít. Abych se osobně znala s ostatními literáty a můj názor měl nějakou váhu. To by mě těšilo mnohem víc než vydaná sbírka.

9. Které své dílo považuješ za nejlepší, případně k němu chováš největší náklonnost?
Žádné. Mé dílo se vyznačuje tím, že nikdy nedopadne tak, jak bych chtěla, a čím víc se mi nějaká jeho část líbí, tím míň se mi líbí ten zbytek.

10.Poslední otázka. Komu bys doporučila své verše? Jaký typ čtenáře myslíš, že by mohly zaujmout?
Určitě by to měl být někdo, kdo je ochotný vnímat nejen to, co je napsáno, ale i to, co je schované mezi verši. Spousta lidí už mi s omluvným úsměvem řekla, že se jim moje poezie nelíbí, ale nebyl to žádný určitý typ lidí, asi to tedy čtenáři budou muset prostě vyzkoušet.

Ukázka:

(nepojmenovaná)

Studené prsty hrají
na páteři
tichou symfonii vzdechů
a ve sněhovém mechu
slova procitají.
Věří.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Raven | Web | 21. března 2011 v 23:57 | Reagovat

Výtečná autorka, výtečná slečna. Kdo hledá opravdovou poezii, takovou, která vás chytne, osloví, pohltí a kterou si zamilujete - Iswida rozhodně může to všechno nabídnout!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama