Březen 2011

V hlavní roli ufňukaný pubescent

31. března 2011 v 10:59 | Sikar |  Tipy a triky - Postavy
Před nějakým časem Yone psala o tom, že postavy jejího příběhu se jí nezdají v jednom ohledu - věk. A z tohoto důvodu bude muset počet jejich prožitých roků poněkud poupravit. Když jsem si všiml čísel, jaká uváděla (víceméně se to pohybovalo mezi 12 a 17, prostě samí náctiletí), okomentoval jsem to ve stylu, že má teda pěkně mladičké hrdiny. Na to mi bylo řečeno, že by asi nikdy nemohla mít dospělé postavy.

To byl pouze úvod, kterým jsem chtěl načít dnešní téma. Takže se neboj, Yone, není to pouhá reakce na tvůj postoj k tématu. Stručně řečeno, proč a jak staré hrdiny byste chtěli mít vy?


O fantasy rasách antropologicky, sociologicky, sikarovsky

26. března 2011 v 21:08 | Sikar |  Tipy a triky - Postavy
Je celkem obvyklé, že fantasy svět obývá více inteligentních ras. A tady nastává trochu zádrhel. Je to reálné? Na celý problém je dobré nahlédnout tak trochu antropologicko-sociologicky. A nejlépe i trošku historicky.


Ettelëa Dragons

20. března 2011 v 17:32 | Polgara |  Rozhovory z roku 2011
Mantúlië, im Ettelëa…
Stvoření naprosto nevhodné pro život v reálném světě. Snílek s hlavou v oblacích a myšlenkami pořád kdesi ve Středozemi. Proto také většinu času tráví psaním svým povídek a čtením, většinou fantasy knížek. Je poměrně uzavřená a ztracená ve svém vlastním světě, elfská duše uvězněná v lidském těle. Miluje fantasy, Pána Prstenů, relaxační hudbu, Tibet a elfštinu.Iswida

18. března 2011 v 20:36 | Amy |  Rozhovory z roku 2011
Jsem všestranná umělkyně balancující někde mezi dekadencí a naprostou originalitou. Skutečnost je ale mnohem prozaičtější, spíše by se dalo říct, že jsem prostě jen normální líná studentka s trochu nenormálními sklony psát a do všeho vrtat. Nepovažuji se za cynika, nemám svůj vlastní svět, nejsem arogantní - a nemluvím ironicky. Ráda se snažím charakterizovat sama sebe, protože vždycky z toho vznikne tak trochu maska. Píšu především volným veršem, a to převážně miniatury.


Jak napsat špatnou fantasy (návod v deseti krocích)

15. března 2011 v 17:40 | Temnářka |  Tipy a triky - Styl
Krok 1.: Reálie
Nenamáhejte se a použijte staré známé schéma z Pána Prstenů. Aby to nebylo tak okaté, vymyslete Gondoru a Mordoru jiné názvy. Nezapomeňte na přemíru zdvojených souhlásek a přehlásek. Platí čím krkolomnější jméno, tím lepší. Přidejte libovolné množství elfů, trpaslíků, skřetů, draků a jednorožců. Čím víc jednorožců, tím víc fantasy přece, né?

Krok 2.: Hrdina/ka
Krásný, chytrý, okouzlující, náctiletý, s nadpřirozenými schopnostmi. Je vyvolený věštbou a má za úkol spasit svět. Zaručeně musí začít jako dítko chudého rolníka. Nejlepší bude, když jeho vesnici vypálí skřeti a on se potom bude mstít. Skřeti obecně ničí všechno, na co přijdou, a obvykle naprosto bez důvodu. Oni prostě páchají zlo, jenom aby páchali zlo. Oškliví skřeti.

Krok 3.: Hlavní záporňák
Odporný, zlý a krutý černozločernokněřník, který se snaží ovládnout celý svět. Ve volném čase unáší princezny a trhá plyšovým mevídkům hlavičky. Náhodným návštěvám obvykle vykládá, jak je mocný čaroděj a jak teď všichni zemřou muhehe. Objekt určený k likvidaci.

Krok 4.: Ostaní postavy
Nejsou nijak důležité. K hrdinovi do party můžete nacpat nějakého toho hraničáře, elfa, trpaslíka nebo prsatou krasavici. S charaktery těchto individuí si hlavu dělat nemusíte, připadně použijte ty nejosvědčenější klišé. Vymýšlení nových věcí bolí. Dobré je taky vytvořit postavu mocného bílého čaroděje, který bude vaše postavy tahat z průserů, když už si vy nebudete vědět rady. Nikdo neví, proč to ten mág vlastně dělá, ale můžete to zamaskovat tím, že je to bývalý učitel hlavního hrdiny.

Krok 5.: Zápletka
Mocných magických artefaktů není nikdy dost a každý správný černozločernokněžník po nějakém prahne. Na vašem věštbou vyvoleném hrdinovi je, aby mu jeho plány překazil. Samozřejmě při té příležitosti může pobít spoustu ošklivých skřetů. Nemají být tak hnusně hnusní, hnusáci hnusní.

Krok 6.: Gramatika a další zbytečnosti
Tak s tím si hlavu vůbec nelámejte. Žádný váš fanoušek přece nebude řešit nějaká íčka, bude naprosto okouzlen vaším invenčním nápadem! Text zásadně nijak neformátujte, formátování je pro blbce. Všichni sečtelí, inteligentní a světaznalí lidé přece milují dlouhé bloky souvislého čtení.

Krok 7.: Humor a erotika
Nikoho nezajímají, takže to vypusťte. V opačném případě použijte nějakou osvědčenou hlášku z vašeho milovaného filmu. Nepříjemnou erotickou povinnost zase jednoduše vyřešíte souvětím: "Milovali se spolu a bylo to úplně takové, jak se píše v knížkách." Každý přece bude vědět vo co go.

Krok 8.: Délka
Platí čím delší, tím lepší. Každý si přece chce užít vaše sympatiké hrdiny co nejdéle! Rozepište svoji povídku na dlouhatánský román a naznačte pokračování. Pokud vám v polovině první knihy přijde, že už vás skřeti nebaví, přidejte třeba troly. To jsou taky hnusáci hnusní.

Krok 9.: Publikace
Svůj literární počin postupně zveřejňujte na svém blogu. K textu samotřejmě přidejte i spoustu obrázků stažených z internetu. Jsou přece tak hezké! Pokud vám v půlce příběhu dojde nit, nevadí, rozepište si něco dalšího. Hotový text rozešlete do všech známých i neznámých nakladatelství. Pokud vám rukopis nevezmou, není to vaše chyba, ale jejich. Ne každý pozná géniální dílo, když ho má před sebou. Chápejte, oni jen vydávají knížky, ničemu nerozumí! Všichni vám přeci říkají, jak je to skvělé!

Krok 10.: Čtenáři
V potas berte jenom komentáře typu "tohle je mocinky moc hezu, pls hlásni my" a "líííííbíííí", ty jediné mají jakous takous hodnotu, vše ostatní ignorujte. Kdyby se vám náhodou někdo snažil cokoliv vytknout, okamžitě po něm vystartujte a napište mu velice urážlivý mail. Nezapomeňte tomu opovážlivci napsat, jak závidí, jak je hnusný (skřet) a jak vy umíte psát a on tomu nerozumí. Případně mu ještě nadatlujte nepěkný komentář pod článek na jeho osobním webu. Článek samozřejmě nečtěte, podobní škarohlídi píšou jen samé intelektuální bláboly.

Mnoho radosti z tvorby přeje,
černozločernokněžnice Temnářka

Morten

13. března 2011 v 9:22 | Miselle |  Rozhovory z roku 2011
Cynický prorok, zkažený intelektuál a patologický lhář, který rád přichází s úšklebkem na rtech a větou "Já vám to říkal" na jazyku. Bezedná studnice nápadů, z nichž jen málokterý se dočká úspěšného dokončení, nebo vůbec nějakého literárního zpracování. Neustále žije alespoň ve třech světech najednou mezi nimiž je v tom, který ostatní považují za realitu, jen výjimečně. Kromě všeho a všech nesnáší hloupost, bezdůvodnou aroganci a vařenou zeleninu. Miluje čínské čaje, francouzskou poezii a když o sobě může mluvit ve třetí osobě. Říká si Morten. A ne, nejmenuje se Addams.Krutost nebo brutalita?!

7. března 2011 v 19:53 | Sikar |  Tipy a triky - Děj
Krutost a brutalita. Stručně řečeno, to jsou dva materiály, s nimiž se to v literatuře tak trochu přehání. Je opravdu nutné snažit se za každou cenu uchvátit čtenáře (nebo ho znechutit) tím, že si naše postavy vzájemně utrhávají končetiny a kuchají střeva z břicha?


Contacts

5. března 2011 v 13:39 | Miselle
Pro všechny nadějné talenty, prosby o rozhovor či recenze pište na e-mail spisovatele.blog@email.cz.

Zájemce o výpomoc na tvorbě blogu, ostřílené kritiky a recenzéry přijímám na e-mailu
michaela.miselle.jancikova@gmail.com.

Pro všechny, kteří chtjěí vyjádřit svůj názor, díky či kruté urážky je tu zeď na
P.S.: Přidávejte se. ;-)