Raziel_cz

14. listopadu 2010 v 11:49 | Miselle |  Rozhovory z roku 2010
Znáte to, když někam přijdete, bavit se s přáteli, všude plno lidí, smíchu, pití a hlasité hudby? Potom si jdete ven vykouřit cigáro a náhodou zabloudíte do kuchyně, kde sedí v koutě podivná bytost s havraními vlasy, nepřítomně šíleným pohledem, v jedné ruce svírá tupou tužku, v druhé sešit, a když na něj promluvíte, jen vás dál ignoruje. Zajdete tedy pro organizátora akce, že mu v kuchyni sedí na podlaze nějakej feťák, a on na to: "To je Raz, nemá rád lidi."1. Publikuješ už delší dobu i na serveru piste-povidky.cz. Pamatuješ si ještě na své první literární počiny? Máš k nim nějaký bližší vztah, co pro tebe znamenají tvé prvotiny?
Mým úplně prvním takovým počinem, co si vzpomínám, byla krátká povídka, kterou jsem napsal ve škole. Hlavní postavou v ní je upír, co se snaží ve transfuzním oddělení nemocnice ukrást balíček krve a nakonec skončí na útěku před Alexandrem Andersonem. V té době jsem Hellsing fakt žral. Bohužel se mi nedochoval sešit, takže ji publikovat asi nikdy nebudu. Vzhledem k tomu, jak se nad ní naše češtinářka rozplývala bych zrovna tenhle text hodil do krabice s červeným srdíčkem a nápisem "Forever in my heart". Vždyť právě on mě přivedl k myšlence více se psaní věnovat!
Jinak ve svých dílech moc rozdílů nedělám. Všechna jsou moje děti a byť bych je asi zpaměti nevyjmenoval, pravděpodobně by mi nedělalo problém dopodrobna rozebrat obsah.


2. Většina Tvých povídek není nijak nápadně dlouhá. V čem vidíš klady krátkých příběhů?
Popravdě klady ani moc nevidím, snad kromě rychlého přečtení, i když to asi není moc výhra. Znovu musím odkázat na PP, nechci nijak hanobit tamní uživatele, ale zhruba 90% z nich nerado čte delší díla... A navíc jsem nikdy nebyl moc schopný v rozvinutí příběhu dál. Nicméně zrovna teď ale pracuji na povídce s delším rozsahem a snad už u téhle formy zůstanu.


3. Břitký humor, který prosakuje nejednou Tvou povídkou, pobaví i zatvrzelého mrzouta. Při čtení příběhu se člověk musí usmívat, vrtět hlavou nad absurdní - a přitom reálnou - situací, např. v příběhu Agentka s parfémy. Je i Tvůj život sledem vtipných událostí, inspiruješ se běžnými událostmi života?
Běžnými událostmi se přirozeně inspiruji, třeba taková jedna agentka s parfémy si mě jednoho krásného dne vyhlédla na náměstí, no a odpoledne vzniklo stejnojmenné dílo, bez nich by to snad ani nešlo. Dle mého názoru nedokáže autor sám dát do hromady vtipný text, aniž by použil spoustu věcí, jež zaslechl nebo se přihodily v jeho okolí. Vezměte si Petra Urbana, není sice spisovatel, já vím, ale vymýšlí vtipy, čili má něco společného s autory humorných děl, a jakým způsobem pracuje? Poslouchá lidi kolem sebe.
Můj život je spíše než sled vtipných událostí tragikomedie, ale nemůžu zapřít jistý nadhled, s nímž se ho snažím brát.


4. Napsat humorný příběh není jen tak. Myslím dokonce, že humor je jedno z nejtěžších odvětví literárního žánru. Je pro tebe těžké napsat danou situaci tak, aby nesklouzla k laciným béčkovým slátaninám?
Souhlasím, humor není vůbec nic jednoduchého, zvlášť pokud se snažíte chtě nechtě něco humorného napsat a z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, takhle to nefunguje. Nejspíš ani neexistuje zaručený návod, jak napsat vtipnou povídku.
I u slátaniny se můžeš pobavit, co se týká literatury. Můžete podat příběh, odehrávající se dejme tomu ve vesmíru ovládaném nacistickými mimozemšťany se svastikami na čelech, nechat hlavního hrdinu kosit je jako na běžícím páse a přitom hledat Stalinův hrob, protože jen výtažek z jeho mozku může zastavit ďábelského nemrtvého Führera, úplně vážně.
Ale s trochou nadsázky jde všechno a úsměv čtenářům vykouzlíte, byť se nebudou přímo za břicha popadat.
A jen tak na okraj, když mě napadne schopný základ, tak těžké to není.


5. Vidím, že Tvou oblíbenou parketou je i sci-fi (Nuclear Earth, Zánik). Co pro tebe tento žánr znamená?
Vždycky jsem byl spíš na technologický pokrok, o nějakých elfech jsem se dozvěděl asi až díky Pánovi prstenů. Navíc mi science fiction nabízí víc prostoru a zkrátka... ve fantasy bych nemohl nechat ústřední postavu rozstřílet během tří vteřin na hadry skupinu dvaceti zombíků pomocí laserového rotačního raketometu.
Fantasy není špatné. Abych nebyl za divnýho, znalosti jsem si samozřejmě už dávno rozšířil nejrůznějšími knihami, filmy, hrami a vším možným dalším, dokonce jsem ho zkoušel psát (O Krvavém hobitovi), ale asi mě dostatečně nenaplňuje. Navíc, vezmu-li pětici svých nejoblíbenějších filmů, vidím čtyři scifárny, o knihách radši ani nemluvě.


6. Hodláš se v budoucnu věnovat i nějakému delšímu dílu, např. novele či cyklu povídek propojených postavami?
Věnoval bych se moc rád, ale zatím nejsem schopný napsat pořádnou povídku ani za celý měsíc. Většinou dorazím domů k večeru dost mrtvolný, mnohdy v počátcích stádia rozkladu a to pak nemám náladu vůbec na nic, natož ještě přemýšlet nad příběhem. Ale mít postavu, vystupující ve více dílech, bych chtěl, zatím jsem však žádnou trvanlivější nevymyslel.


7. Na Tvém profilu piste-povidky.cz zmiňuješ, že publikuješ i recenze, např. na serveru www.recenzeher.eu. V tomto odvětví se určitě pohybuješ už delší dobu. Jak jsi k takové zajímavé prácičce přišel?
Už tomu bude asi rok, co píšu články o hrách. Vždycky jsem strašné chtěl být redaktorem SCORE a nakonec jsem měl možnost dostat od jeho šéfredaktora, Honzy Modráka, vyjádření k jedné mé recenzi. Reakce byla kladná a doporučil mi, abych se zkusil realizovat na internetu.
V té době vyšlo první číslo PDF magazínu Reload a protože ho dělali kluci zhruba ve stejném věku jako já, přičemž bráchové Bičanovi už měli spoustu zkušeností s herní publicistikou, zkusil jsem jim napsat ohledně spolupráce a oni mě přijali. Bohužel vyšly jen čtyři čísla a Reload zanikl.
Chvíli jsem nevěděl, co dál, a pak se mi ozval Tomáš Bouzek, jeden z mých bývalých spolupracovníků, že zakládá Gamer. Další číslo, do něhož přispěji dvěma články, vyjde už brzo a tím se s časopisem rozloučím a budu se serveru RecenzeHer věnovat naplno. I když, kdo ví, kam se v budoucnu dostanu.


8. Vraťme se ještě k některým reportážím. Na blogu máš i velice zajímavé fejetonky, jmenujme třeba Příliš mnoho náhod nebo Raëliáni. Zabýváš se tematikou náboženství a víry. Zajímá tě toto téma do hloubky?
Jakožto věřící osoba se snažím ve své víře moc nerýpat a brát ji, jaká je. Stačí ale mrknout na internet nebo klidně v tramvaji na reklamy a podnět k úvaze je na světě. V dnešní době si sektu zakládá každý druhý, ať už z bláznivého přesvědčení, že je znovuzrozený Ježíš, Mohamed či vtělení Johna F. Kennedyho, kterému udělali zelení mužíčci trojitou kolonoskopii, nebo chce prostě jenom ze systému vytřískat co nejvíc peněz. Psát kritiku sekt je fakt sranda.


9. Chtěl by ses do budoucna věnovat novinařině, či přímo býti spisovatelem na volné noze? Zdá se, že máš dobře našlápnuto - takovéto zkušenosti nemá každý začínající pisálek.
Vystihla jsi to přesně. Pakliže se dokopu k maturitě a vlastně přes ni, chtěl bych studovat žurnalistiku, na druhou stranu, co jsem slyšel, u nás v republice za moc nestojí, tak nevím, možná zvolím spíše FAMU, ale publicistice se chci věnovat za každou cenu. Naštěstí k publikování člověk školu nepotřebuje.
Píšu teď, budu psát i potom. Aby mi vyšla kniha (tedy, spíš aby mi vycházely knihy, jedna by mě neuživila) je snad můj největší sen, teď jen nějakou napsat.


10. Představ svým čtenářům ve zkratce svou tvorbu. Pro koho je především určena, koho by mohla zaujmout?
Pokud můžu, raději čtěte díla od Příliš mnoho náhod a novější. Moje první povídky nepokládám za moc podařené, přesto si ale našly pár čtenářů, jež mi je pochválili. Chci teď zase psát sci-fi, mám pár rozdělaných prací právě z tohoto žánru, prohloubit příběh a vztahy mezi postavami, čili bych mohl zaujmout právě vás, milí scifisté! Zároveň ale nebudu odbíhat daleko od úvah, protože už jenom díky recenzím jsou mi blízké a lidem se líbí, což je fajn.


Ukázka:
"Takže se mi jako snažíš říct, že tvoje autopuška je lepší než moje laserová puška, jo?"
"Jasně, proč si myslíš, že by jinak vydržela takový strašný roky? Nevíš, co? Já ti to řeknu! Protože moje autopuška je artefakt, chápeš?"
"Ale vždyť jsi ji vyfasoval, když jsme zbrojili, stejně jako všichni ostatní svoje zbraně. Při první příležitosti bys ji měl zahodit a vyměnit za nějakou pěknou imperiální. No jo, jedno se těm padavkám musí nechat, výzbroj maj fakt dobrou."
"Houby s votcem! Mezi všema těma puškama se válela přímo tadyhleta moje a já ji poznal na první pohled, jako, že chce prostě ke mně, že patříme k sobě."
"Myslíš houby s voctem?"
"S tebou je taky domluva! Ale to ti povídám, chlape, až sem ti gardisti připochodujou, pěkně jim zatopíme. Vsadím se vo co chceš, že jich postřílím aspoň desetkrát víc, než ty s tvojím metačem červených paprsků. A vůbec, musím jít, ve stanu mám pěkně rozdělanou slečinku."
"Že si taky nedáš chvíli pokoj s ženskýma…"
"Jen poslouchej, už jsem ji vojel aspoň čtyřikrát a ještě je pořád naživu. Zdá se, že jsem konečně narazil na pěkně vytrvalou potvoru, jak o tý svý povídal Dorian. Už se nemůžu dočkat, až to zalomí a protáhnu i její mrtvolu."
"Hele, chápu, že tyhle zvěrstva si opravdu užíváš, ale mně je trochu na blití, víš? A vzhledem k tomu, že nedostáváme zrovna tolik jídla, kolik bysme si zasloužili, bych nerad přišel o snídani. Jdu se projít, zatím Kelly."
"Jo, měj se I."
Zvedl jsem se a vyrazil napříč ulicí Úlu, kterej jsme před týdnem dobyli. Mimochodem, jmenuju se Infileus, ale kámoši mi říkají prostě I. Hlavně Kelly, protože prý nemá paměť na jména, ale já myslím, že nemá paměť ani na nic jinýho, krom ženskejch. To jo. Od rána do večera by vám mohl popisovat, jak tu a onu projel všema sedmi tělesnejma otvorama a přitom si z ní sekáčkem na maso dělal jednohubky.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Algernon van Hadarak | E-mail | Web | 14. listopadu 2010 v 12:25 | Reagovat

Že bych našel dalšího autora, na kterém si vybuduju závislost? Asi jo. ( nemůžu si pomoct, ale ta ukázka je jak vystřižená ze zbírek "Ježíšku, já chci plamenomet" )

2 agrrr | Web | 14. listopadu 2010 v 14:52 | Reagovat

:D hej tak ten je dobrej.. jdu se na něj podívat!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama