Aidrien Assagir - Výběr povídek

19. srpna 2010 v 19:24 |  Recenze - výběr povídek
Již samotná přezdívka spisovatelky přímo nabízí pohled do nitra tohoto blogu. Za černo-červeným laděním se skrývají příběhy mnohdy s temným vyzněním, o vraždách a přísahách, a v kontrastu s černým pozadím důkladným pročtením vyplují na povrch i příběhy oděné do necudně rudých závojů. Řeč je o Aidrien Assagir, autorce fantasy příběhů s mnohdy erotickým laděním.

Možná od přečtení odradí složitě vypadající jména, po překonání jazykové bariéry se však čtenář v klidu ponoří do divokých vod plných magie, soubojů a hrozivých kreatur z dob dávno zapomenutých. Zaměření autory (asi) předpověděl její nejstarší napsaný román (rok 2006) Čaroděj, kterým jasně prosakuje nadšenost z fantaskního světa nepřekonatelných mágů, hrozivých draků a sličně vypadajících elfů. Krátký příběh, jemuž na dokonalosti ubírá především - podle mne - zbytečná osekanost, by mohl skvěle konkurovat mnohým Eragonům, ale v porovnání s novější tvorbou Adrien bych to přirovnala spíše ke spisovatelské krizi každého začátečníka. Postavy se mi zdály příliš strnulé, vyhroceně cholericky jednající navzdory jejich "dospělosti a moci". Dobré pro začátek, ale nebýt to Adrien, asi bych to nedočetla.
Jiné kafe skrývá povídka Z krve nesmrtelných, kde je již perem mistra vykreslená hrůzná atmosféra despotické vlády krutého tyrana, náhledem mladíka, který bezmocně přihlíží popravě posla. Nemohla jsem se - bohužel - při čtení zbavit dojmu přílišně černobílého jednání postav, ale v tak krátkém rozsahu se ovšem nic moc jiného napsat ani nedá. Rozhodně se nejedná o čtení na dobrou noc, z krysích zoubků by se slabším povahám mohlo udělat špatně.
Že si autorka nedělá servítky, upozorní hned na začátku mnoha příběhů. Homosexualita, skrytá v hávu cudné zamilovanosti, prosakuje každým slovem příběhu Tance s hady, podle mne jedné z nejlepších povídek na tomto blogu. Podívat se důkladněji na jednotlivé charaktery postav, našla by se tam možná poslední zachvívající se struna Mary sue, ale bravurně skrytá za perfektně vystínovaným prostředím a uvěřeníhodným jednáním hlavního hrdiny. Jediné, co mě trochu mátlo, byla cizí jména v prostředí ryze "českém". Krásně zasazená noční scéna, obohacená a fantasy prvky (které si snad autorka nikde neodpustí) příjemně zpestří tíživý pocit, jejž povídka v čtenáři po přečtení zanechá. Skvěle strávená půlhodinka, kterou každému náhodnému čtenáři doporučuji. Stojí to za to.
Autorce nechybí notná dávka fantazie, kterou umí zpracovat, nejen to naznačuje i začínající delší příběh Diwedd y Byd, u něhož bych zatím neměla co vytknout. Možná se malé chybičky najdou po dokončení díla - konce u většiny spisovatelů bývají buď nechutně "epické" nebo se naopak propadnou pod nepříliš pevnými základy začátku díla. Rozhodně se tu ale rýsují matné stěny pevné základny každého nadšeného blogového čtenáře.
Nakonec, pro ty, kteří ještě neodpelášili zbrousit blog neslušné autorky, bych doporučila si na ukrácení chvíle a pozvednutí… nálady, prozkoumat i rubriku Vyprávění Madame. Nebudu zde kritizovat zdařenost tématu, kterému já sama se snažím "trochu vyhýbat" (ZNALÍ VÍ) nicméně krátké příběhy jsou mnohem víc, než prvotiny nadržených náctiletých. Vstup 18+, ale to je na internetu každému… Pro všechny nadšence povznesené fantazie, lechtivých obrázků poletujíc myslí a nejapných doprovodných pocitů doporučuji se tu zastavit. Ovšem, že malé děti budou moci koukat jen jedním očkem.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Wolfgang | E-mail | Web | 29. března 2012 v 15:36 | Reagovat

Těším se na další články

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama